Galimybių pasas telefone: ar veikia be interneto ir ką daryti telefonui išsikrovus?

Jau šiandien Lietuvoje įsigaliojęs Galimybių pasas įjungia žalią šviesą pasiilgusiems artimųjų ir draugų susibūrimų, apsilankymų kavinėse ar renginiuose. Elektroninį dokumentą dauguma patogiai nešiosimės savo išmaniuosiuose įrenginiuose. Visgi, ką daryti, jei išmanusis įrenginys išsikrauna? Ar pasas veikia be interneto telefone? Panašūs klausimai neramina gyventojus, tad pranešime žiniasklaidai „Bitės Profai“ pasakoja, kaip veikia ši naujovė.

„Galimybių pasą gauna gyventojas, pasiskiepijęs nuo COVID-19, persirgęs šia liga arba turintis neigiamą testo rezultatą. Apsilankius „gpasas.lt“ tinklalapyje, reikia suvesti asmens identifikavimo duomenis, o tada galėsite atsisiųsti su e-sveikata susietą Galimybių pasą: juodai baltą kvadratėlį su įvairiai išsidėsčiusiomis linijomis – QR kodą. Jį bus galima išsisaugoti PDF formatu arba kaip nuotrauką telefone ir planšetėje, taip pat atsispausdinti“, – paaiškina „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Veikia ir be interneto

Lietuva yra viena pirmųjų šalių pasaulyje, pritaikiusi tokį inovatyvų sprendimą. Galimybių pasas leis lankytis kavinėse ir baruose, pramogauti lauke ir viduje, dalyvauti renginiuose su daugiau nei 500 žiūrovų, rengti asmenines šventes. Juo naudotis bus tikrai lengva – tereikės parodyti telefono arba planšetės ekrane matomą QR kodą, o jį nuskenavus tikrintojas ekrane matys žalią (jei galimybių pasas galioja) arba raudoną (jei negalioja) spalvas.

Svarbu žinoti, kad QR kodas veikia, net jei telefonas nėra prijungtas prie interneto. Vis dėl to Galimybių pasas neveiks neišmaniuose telefonuose – pavyzdžiui, senjorų pamėgtuose mygtukiniuose, išskyrus turinčiuose pakankamai gerą kamerą, galinčią kokybiškai nufotografuoti QR kodą. Dokumentu taip pat pasinaudoti nepavyks, jei telefonas išsikrovęs arba sugedęs.

„Jei sugestų įrenginys su jame esančiu Galimybių pasu, reikėtų vėl apsilankyti „gpasas.lt“ tinklalapyje ir atsisiųsti QR kodą į kitą mobilųjį. Tam, kad išvengtumėte nemalonumų, galite atsispausdinti Galimybių pasą ir, išsikrovus telefonui, pateikti jo popierinę versiją“, – paaiškina M. Vrubliauskas.

Elektroninis saugesnis už popierinį

Galimybių pase bus įrašyti tik svarbiausi, mažiausiai jautrūs duomenys: vardas, pavardė ir gimimo data. Visgi, ką daryti, jei atspausdintą QR kodą pamesite?

„Jei prarasite popierinį dokumentą su QR kodu, teoriškai, juo gali pasinaudoti kiti asmenys. Rekomenduojame QR kodą geriau turėti išmaniajame įrenginyje. Jei jūsų išmanusis apsaugotas piršto atspaudu, veido atpažinimo funkcija arba pakankamai sudėtingu ekrano užrakto kodu, kuris nėra 1234 ar 0000, jūsų Galimybių pasas, net ir pametus telefoną, yra saugus“, – pabrėžia išmaniųjų įrenginių ekspertas.

Galimybių pasas bus susietas su e-sveikatos sistema. Nors jame nebus jautrių duomenų, tačiau jūsų Galimybių pasu pasinaudojęs kitas žmogus gali sukelti jums nemalonumų. Jei dar neapsaugojote savo telefono ekrano, būtinai tai padarykite prieš pradėdami naudotis Galimybių pasu.

Jau veikia keliose šalyse

Šia naujove jau naudojasi piliečiai Danijoje, Austrijoje ir Izraelyje. Daniškasis Galimybių pasas veikia mobiliojoje programėlėje, kuri yra susieta su elektronine sveikatos sistema. Netrukus panašiu inovatyviu sprendimu naudosis ir Prancūzijos bei Estijos gyventojai.

„Bene sparčiausiai besiskiepijančiame Izraelyje jau kurį laiką neribojamas žmonių skaičius įvairiuose renginiuose. Pavyzdžiui, į krepšinio rungtynes gali keliauti visi panorėję sirgaliai, turintys Galimybių pasus. Žmonėms su šiais dokumentais atsiveria gerokai daugiau durų“, – priduria „Bitės Profas“.

Tiesa, mūsų šalies Galimybių pasas veiks tik Lietuvoje. Keliaudami Europos sąjungoje ir kitose valstybėse turėsite įrodyti, kad nesergate COVID-19 kitais būdais.