Kaip pasirinkti ventiliatorių voniai?

Norint užtikrinti veiksmingą vonios kambario vėdinimą, be natūralaus vėdinimo, verta naudoti vonios kambario ventiliatorių, kuris paprastai montuojamas prie ventiliacijos kanalo įvado. Šis nedidelis ir nebrangus prietaisas veiksmingai pašalins vonios kambaryje susikaupusios drėgmės perteklių.

Rinkoje galima įsigyti įvairių funkcijų ventiliatorių. Aptarkime į kokius parametrus derėtų atkreipti dėmesį renkantis.

Vonios ventiliatoriai – našumas

Renkantis vonios kambario ištraukiamąjį ventiliatorių svarbu atkreipti dėmesį į jo našumą, t. y. oro srauto greitį. Jį galime apskaičiuoti padauginę vonios kambario tūrį (ilgis [m] x plotis [m] x aukštis [m]) iš oro pasikeitimų skaičiaus (kiek kartų oras patalpoje pasikeis per 1 valandą). Vonios kambaryje oras turėtų būti keičiamas 5-8 kartus per valandą. Pagal taisykles, vonios kambaryje su atskiru tualetu turėtų būti palaikomas 50 m3/h oro srautas, o tualete – 30 m3/h. Įprasto vonios kambario ventiliatoriaus našumas yra 100-250 m3/h. Nedideliame vonios kambaryje (iki 6 m²) puikiai tiks 100 m3/h našumo ventiliatorius. Žinoma, galime įrengti didesnio našumo ventiliatorių, kuris veiks efektyviau – per trumpesnį laiką iš vonios kambario pašalins užterštą orą. Tačiau jis gali būti triukšmingesnis. Dideliuose vonios kambariuose tokio ventiliatoriaus gali nepakakti – tokiu atveju geriau rinktis prietaisą su didesniu oro srautu (iki 250 m³/h). Parametras, lemiantis vonios kambario ventiliatoriaus našumą, taip pat yra jo bendrasis slėgis. Kai vonios kambaryje nėra tiesioginės jungties su gravitaciniais vėdinimo kanalais, o tik su vėdinimo kanalų sistema, turime rinktis ventiliatorių, kurio bendrasis slėgis yra didesnis.

Vonios ventiliatoriai – svarbios savybės

Parametras, nuo kurio priklauso vonios kambario ventiliatoriaus pasirinkimas, yra ventiliatoriaus skleidžiamas triukšmas. Veikdamas ventiliatorius skleidžia triukšmą, kuris turėtų būti kuo mažesnis. Geriausia pirkti tokius ventiliatorius, kurie skleidžia mažesnį nei 30 dB triukšmą. Renkantis vonios kambario ventiliatorių taip pat verta atkreipti dėmesį į jo atsparumą drėgmei, kuris lemia ventiliatoriaus gebėjimą veikti labai drėgnoje aplinkoje. Vonios ventiliatorių sandarumas turėtų būti kuo didesnis, kad vanduo nepatektų į elektros grandines.

Ištraukiamasis ventiliatorius nebūtinai turi veikti nuolat – pakanka, kad jis būtų įjungiamas periodiškai. Paprasčiausias būdas kontroliuoti jo veikimą – prijungti jungiklį, kuriuo prireikus galime įjungti ir išjungti ventiliatorių. Tam jį galima prijungti, pavyzdžiui, prie šviesos jungiklio – tada vonios ventiliatorius įsijungs, kai įėję į vonios kambarį įjungsime šviesą. Norint pašalinti drėgmės perteklių iš vonios kambario kelioms minutėms išėjus iš jo, pravartu rinktis ištraukiamąjį ventiliatorių su laikmačiu, kuris leidžia nustatyti ventiliatoriaus veikimo laiką. Ventiliatoriai su drėgmės jutikliu taip pat yra geras pasirinkimas. Jis automatiškai įjungia ventiliatorių, kai drėgmė pakyla virš nustatyto lygio, ir išjungia, kai šis parametras vėl tampa normalus. Dauguma ventiliatorių su drėgmės jutikliu gamintojų leidžia nustatyti 60-90 % drėgmės lygį.

Nr. 24/2