Kaišiadorių rajono savivaldybės 2020 metų veiklos ataskaita

2020 m. pradžioje Kaišiadorių rajono savivaldybėje gyveno 29 526 gyventojai, o išankstiniais duomenimis, 2021 m. pradžioje – 29 188 (mieste – 10 328, kaime – 18 860). 2020 m. savivaldybėje įregistruota 203 gimimai. Mirčių įregistruota 577. Pagrindine gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastimi išlieka demografinės tendencijos, taip pat prie mirčių skaičiaus padidėjimo prisidėjo ir pasaulinė pandeminė situacija. Tarptautinės migracijos 2020 m. (neto), išankstiniais duomenimis, rodikliai teigiami antrus metus iš eilės, kadangi emigrantų skaičius – 142, o imigrantų – 313.

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis Kaišiadorių rajono savivaldybėje 2020 m. siekė 1476,9 Eur ir, palyginus su ankstesniais metais, išaugo net 23,1 proc. Vidutinis neto (po mokesčių) darbo užmokestis savivaldybėje 2020 m. – 893,5 Eur ir, palyginus su ankstesniais metais, pakilo net 18,3 proc. Pagal bruto darbo užmokesčio dydį savivaldybė užima 17-ą vietą Lietuvoje.

Nors darbo užmokestis mūsų rajone ir kilo, tačiau darbuotojų skaičius ir toliau mažėjo. Pagal Lietuvos statistikos departamento paskelbtus duomenis vidutinis darbuotojų skaičius (be individualių įmonių) 2020 m. ketvirtą ketvirtį Kaišiadorių rajono savivaldybėje buvo 8123 ir, lyginant su ankstesnių metų tuo pačiu ketvirčiu, sumažėjo 3,29 proc.

Remiantis Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno klientų aptarnavimo departamento Kaišiadorių skyriaus duomenimis, 2020 m. pabaigoje vidutinis metinis nedarbo lygis Kaišiadorių rajone buvo 11,6 proc. (2019 m. – 8,1 proc.) ir buvo šiek tiek mažesnis už vidurkį Kauno apskrityje (13,0 proc.). Per metus nedarbo lygis apskrityje padidėjo 3,9 proc., o savivaldybėje – 3,5 proc. Lyginant su kitomis savivaldybėmis, Kaišiadorių rajono savivaldybė pakilo per tris pozicijas ir kartu su Klaipėdos miesto savivaldybe dalinasi 12-a vieta pagal nedarbo lygį šalyje. Prie padidėjusio nedarbo lygio prisidėjo ir epidemiologinė situacija bei karantinas ir su tuo susijusios pasekmės.

2021 m. pradžioje Kaišiadorių rajono savivaldybėje veikė 478 mažos ir vidutinės įmonės, o  2020 m. pradžioje – 482, iš jų 2 didžiosios įmonės (AB Kaišiadorių paukštynas ir ŽŪB „Nematekas“). 2021 m. pradžioje veikė 642 ūkio subjektai (2020 m. pradžioje – 645). 2020 m. savivaldybės teritorijoje buvo įregistruotos 63 naujos įmonės. Remiantis Lietuvos statistikos departamento paskelbtais duomenimis, savivaldybės teritorijoje didėjo gyvenamųjų būstų plotas. 2019 m. jis siekė 1 152,9 m² (2018 m. – 1 148,8 m²). Būstų skaičius taip pat didėjo, 2019 m. – 15 350 vnt. būstų (2018 m. – 15 314). Naujų gyvenamųjų pastatų statybą leidžiančių dokumentų 2020 m. išduota 38 (2019 m. – 40), o pastatytų ir 2020 m. pripažintų tinkamais naudoti gyvenamųjų būstų skaičius – 46.

Tiesioginių užsienio investicijų 2020 metų duomenų nėra, o naujausiais 2019 m. duomenimis, vienam gyventojui sudarė 171 Eur (2018 m. – 168 Eur.). Tiesioginių užsienio investicijų pritraukimas, verslui reikalingos infrastruktūros kūrimas ir toliau išlieka svarbiu savivaldybės tikslu.

Remiantis naujausiais paskelbtais oficialiais duomenis, per pastaruosius metus savivaldybėje sumažėjo apgyvendinimo paslaugomis pasinaudojusių turistų skaičius. 2020 m. jų buvo 2 270, 2019 m. – 3 424, 2018 m. – 4 619. Toks mažėjimas siejamas su epidemiologinės situacijos pasekmėmis.

Savivaldybių reitingai 2020 m. nebuvo paskelbti.

Svarbiausių įvykių ir darbų santrauka

Praėję metai visoje Lietuvoje ir pasaulyje buvo paženklinti koronaviruso sukeltos pasaulinės pandemijos, kuriai suvaldyti Vyriausybės skyrė ypatingą dėmesį. Ši situacija, taip pat šalyje įvestas karantinas neaplenkė ir Kaišiadorių rajono savivaldybės. Per trumpą laiką savivaldybėje (asmens sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo, kultūros įstaigose, savivaldybės įmonėse) reikėjo priimti daugybę skubių sprendimų ir pertvarkyti darbo organizavimą iš esmės. Centrinės valdžios nurodymai keitėsi nuolat, su iššūkiais tekdavo susidurti kiekvieną dieną, tačiau Savivaldybės administracija bei savivaldybei pavaldžios įstaigos visus reikalavimus įvykdė ir šiuos iššūkius įveikė sėkmingai. Kovo mėnesį teko daryti pertrauką ir tarp Savivaldybės tarybos posėdžių bei nuo balandžio mėnesio posėdžius pirmą kartą istorijoje organizuoti nuotoliniu būdu. Informacija apie COVID-19 pandemijos sukeltos situacijos valdymą buvo pristatoma Savivaldybės tarybos posėdžių metu, išsami informacija pateikiama visuomenei. Sergamumas savivaldybėje pirmojo karantino metu nebuvo didelis, tačiau antrojo karantino metu ligos židiniai išplito socialinės globos namuose, ligoninėje, pataisos namuose, įmonėse ir netgi Savivaldybės administracijoje. Karantinas pakoregavo ir miesto kalėdinės eglės įžiebimo tradicijas.

2020 m. pasikeitė Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos sudėtis – 2020 m. spalio 29 d. posėdyje prisiekė Romualdas Kubiakas vietoj mandato atsisakiusio Valdo Žukausko. 2020 m. liepos 2 d. Tarybos posėdžio metu Tarybos nariai Tomas Vaicekauskas ir Marijonas Vaicekauskas pareiškė, kad traukiasi iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje, o 2020 m. rugpjūčio 27 d. Tarybos posėdžio metu pareiškė, kad pasitraukia ir iš valdančiosios koalicijos. 2020 m. rugsėjo 24 d. tarybos narys Marijonas Mitkus, išrinktas pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, sąrašą prisijungė prie Socialdemokratų partijos frakcijos. 2020 m. lapkričio 26 d. posėdyje Lietuvos žaliųjų partijos atstovai Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje – Virginijus Ceslevičius ir Aušra Gerulaitienė – prijungė prie valdančiosios daugumos. 2020 m. gruodžio 2 d. tarybos nariai Eugenijus Cikanavičius, Romualdas Kubiakas, Aušra Gerulaitienė ir Virginijus Ceslevičius pareiškė, kad veiklą Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje tęs susivieniją į Visuomeninio rinkimų komiteto “Vardan Kaišiadorių krašto” ir Lietuvos žaliųjų partijos frakciją. 2020 m. gruodžio 10 d. į Liberalų sąjūdžio frakciją susijungė Tarybos nariai Kęstas Moroza, Romualdas Urmilevičius, Marijonas Vaicekauskas ir Tomas Vaicekauskas. Todėl valdančiają koaliciją šiuo metu sudaro Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Visuomeninio rinkimų komiteto „Vardan Kaišiadorių krašto“ ir  Lietuvos žaliųjų partijos atstovai Taryboje – iš viso 15 Tarybos narių.

2020 m. buvo tęsiami pradėti projektai bei pradėtas naujų projektų įgyvendinimas. Pradžioje galima apžvelgti atliktus darbus, kurie nebuvo iš anksto planuoti, tačiau, gavus finansavimą iš buvusios Vyriausybės pagal Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą, sėkmingai buvo atlikti. Tai ir Žiežmarių gimnazijos pastato (valgyklos) paprastasis remontas, Žaslių seniūnijos pastato kapitalinis remontas, Savivaldybės administracijos pastato kapitalinis remontas (pritaikymas neįgaliesiems įrengiant liftą bei oro vėdinimo ir kondicionavimo sistemos įrengimas). Šiems darbams ir miesto stadiono rekonstrukcijai iš viso buvo gauta 1,12 mln Eur. Taip pat iš šios programos per keletą kartų buvo gauta apie 1,53 mln. Eur penkiolikos rajono gatvių kapitaliniam remontui: Vilniaus g. Gudienos k., Melioratorių g. Žiežmariuose, Gedimino g. Dovainonyse, Bartaičių g. Gudienos k., Rumšos g. Rumšiškėse, Pašulių g. Pravieniškių k., Dvaro g. Dainavos k., Medinų g. ir Beloniškių g. Beloniškių k., Draugystės g. Žasliuose, Dvaro g. Stoniavos k., Laisvės g. Vilūnų k., Laisvės g., Partizanų g. ir pravažiavimui nuo Paukštininkų g. iki Beržyno g. 27 Kaišiadoryse rekonstruoti.

Praėjusiais metais buvo užbaigti Gedimino gatvės prieigų rekonstrukcijos darbai, įrengtas apšvietimas prie kelio Nr. 142 nuo sankryžos su Urėdijos gatve iki sankryžos su Ąžuolyno gatve. Toliau buvo vykdoma buvusio kino teatro pastato rekonstrukcija, kurią planuojama užbaigti šiais metais ir iki birželio mėn. pastatą pripažinti tinkamu naudoti. Gavus papildomų lėšų iš Vyriausybės, buvo tęsiama Kaišiadorių miesto stadiono rekonstrukcija, užbaigta rengti futbolo aikštės, lengvosios atletikos aikštyno ir bėgimo takų dangas bei pradėti antrojo etapo darbai – administracinių patalpų įrengimas. Iki šių metų birželio mėnesio planuojama įrengti 500 vietų žiūrovų tribūną, dvi lauko teniso aikštes, privažiavimo kelią ir automobilių stovėjimo aikšteles bei projektą užbaigti. Taip pat užbaigti Žaslių pagrindinės mokyklos dienos centro sporto aikštyno atnaujinimo darbai, įrengti lauko treniruokliai. Kitas svarbus darbas – atliktas Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos pastato korpuso Paukštininkų gatvėje kapitalinis remontas, atnaujinta biblioteka ir skaitykla, atnaujintos klasės.

Didelio dėmesio visuomenėje ir žiniasklaidoje sulaukė savivaldybės, Kaišiadorių miesto bei Žiežmarių miesto bendrųjų planų keitimo procedūros. Dėl didelio gyventojų dėmesio 2020 m. kovo mėn. buvo surengtas papildomas bendrųjų planų viešas pristatymas Kaišiadorių kultūros centro salėje, prieš tai vyko papildomos diskusijos su gyventojais Žasliuose ir Savivaldybės administracijos pastate. Atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą galimo oro uosto teritorijos pažymėjimu savivaldybės bendrojo plano projekte, buvo parengti straipsniai rajono ir nacionalinėje žiniasklaidoje, sukurta atskira D.U.K. skiltis savivaldybės interneto svetainėje, duoti interviu reportažams televizijoje. Tačiau, atsižvelgiant į rengiamo Lietuvos bendrojo plano sprendinių projektus bei gautas institucijų pastabas, vėliau galimo oro uosto teritorijos žymėjimo savivaldybės bendrojo plano projekte atsisakyta, o apie tokią galimybę užsimenama tik bendrojo plano tekstinėje dalyje. Dėl pasaulinės pandemijos kardinaliai pasikeitus situacijai aviacijos srityje visame pasaulyje, taip pat pasikeitus Seimo ir Vyriausybės sudėčiai, tolimesnės šio visam rajonui svarbaus projekto perspektyvos nėra aiškios. Praėjusiais metais Savivaldybės taryboje patvirtinti tik atnaujinti Žiežmarių miesto teritorijos ir Kaišiadorių miesto teritorijos bendrieji planai, o savivaldybės bendrasis planas bus tvirtinamas šiais metais.

Išsprendus įvairius teisinius klausimus, buvo pradėta nakvynės namų rekonstrukcija ir savarankiško gyvenimo namų įrengimas, kuri iš esmės jau yra baigta. Taip pat atliktas patalpų remontas ir įrengtas vaikų dienos centras Kaišiadorių A. Brazausko gimnazijos patalpose bei pradėtas vaikų dienos centro Žasliuose statybos techninio projekto rengimas. Atlikta didžioji dalis  geriamojo vandens ir buitinių nuotekų tinklų įrengimo Guronių ir Talpūnų kaimuose rangos darbų, taip pat parengtas vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų įrengimo Pravieniškėse (buvusiame Pravieniškių I kaime) techninis projektas. Prie svarbių investicinių projektų galima nurodyti ir šaligatvių atnaujinimo, pėsčiųjų-dviračių tako įrengimo darbus Gudienos kaimo gyvenamosios vietovės atnaujinimo projekte, tačiau dalis šaligatvių atnaujinimo ir gatvių apšvietimo įrengimo darbų bus atliekama šiais metais. Sėkmingai atliktas ir kraštovaizdžio prie Statkūniškės ežero Žasliuose sutvarkymo projektas – įrengti pėsčiųjų takai, pastatyti suoliukai, stendai, vandens lygio matuoklis, sutvarkyta aplinka. Pradėti konteinerinių katilinių prie daugiabučių Pravieniškėse projektavimo darbai, kurie reikalingi siekiant atsijungti nuo Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administruojamos šilumos tiekimo sistemos. Be to, užbaigti Žiežmarių žydų sinagogos interjero tvarkybos darbai ir iš esmės, per kelerius metus baigus įgyvendinti keletą atskirų projektų, sinagoga jau yra pasirengusi priimti lankytojus.

Kaip ir buvo planuota, praėjusiais metais daug dėmesio buvo skirta gatvių apšvietimo plėtrai visame rajone. Apie gatvės apšvietimo pratęsimą prie kelio Nr. 142 jau buvo minėta, tačiau taip pat modernus apšvietimas įrengtas Gojaus ir Oginskių gatvėse Kruonyje, Ringailių g. Ringailėse, dalyje Pravieniškių g. Pravieniškėse, Strėvos g. Mediniuose Strėvininkuose, Žiedo g. Pakertuose, Beržės g. Gegužinėje. Taip pat Savivaldybės taryboje priimtas svarbus sprendimas atnaujinti esamus senus gatvių šviestuvus, juos pakeičiant energiją taupančiais LED šviestuvais 58-iose gatvėse visame rajone. Kaip ir numatyta Koalicijos programoje, didesnis finansavimas skirtas projektams Žiežmarių ir Rumšiškių seniūnijose vykdyti, atliktos gyventojų apklausos dėl svarbiausių darbų prioritetų. Atsižvelgiant į apklausų rezultatus ir seniūnijų poreikius, Žiežmariuose įrengta automobilių stovėjimo aikštelė prie mokyklos-darželio „Vaikystės dvaras“, atnaujinti šaligatviai Narimanto ir Melioratorių gatvėse, o Rumšiškėse atliktas prieplaukos kapitalinis remontas, parengtas Nemuno gatvės kapitalinio remonto projektas, pasirašyta sutartis dėl J. Aisčio gatvės rekonstrukcijos projekto parengimo, įvestas vandentiekis Rumšiškių kapinėse, atlikti kiti darbai.

Švietimo srityje atlikta planuota švietimo įstaigų tinklo pertvarka ir Paparčių pagrindinė mokykla bei Žaslių lopšelis-darželis „Žaliasis klevelis“ prijungti prie Žaslių pagrindinės mokyklos. Be to, atliktas tyrimas ir pradėtas socialinio emocinio ugdymo stiprinimo švietimo įstaigose projektas. Mokykloms nupirkta nuotolinio mokymo programa „Eduka“, iš Vyriausybės gauta kompiuterių ir planšečių, nupirkta interneto ryšio tiekimo paslauga tiems mokiniams, kurie tokius prašymus pateikė. Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijoje atnaujintos patalpos prie sporto salės, įrengtas neįgaliųjų dienos užimtumo centras Kaišiadorių šventosios Faustinos mokykloje.

Labai svarbus 2020 metų įgyvendintas projektas – biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos funkcijų centralizavimas nuo rugpjūčio 1 d. Kaip žinome, šiems darbams buvo ruošiamasi labai kruopščiai – darbo grupė parengė siūlymus, Savivaldybės taryba priėmė sprendimą, Administracijos direktorius nustatė užduotis ir funkcijų perdavimo terminus biudžetinėms įstaigoms bei Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centrui. Daugiausiai iššūkių perduodant informaciją bei dokumentus centralizuotos buhalterinės apskaitos skyriui kilo Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijai, Kaišiadorių rajono mokyklai-darželiui „Rugelis“, Kaišiadorių kultūros centrui ir Kaišiadorių viešajai bibliotekai, o Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro pasirengimą bei tolimesnį darbą galime vertinti gerai. Ir toliau vyksta dialogas tarp švietimo įstaigų vadovų ir darbos grupės bei toliau tobulinama esama sistema. Darbo grupė toliau dirba bei analizuoja kitų biudžetinių įstaigų funkcijų centralizavimo galimybes.

Nepaisant pandemijos sąlygotų apribojimų, sėkmingai tęsiamas „Lean“ vadybos sistemos Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijoje bei rajono švietimo įstaigose diegimas. Pandemijos situacijai valdyti pasitelktas „Lean“ sistemos „Karo kambario“ instrumentas, kuris leidžia kiekvieną dieną sekti situaciją ir operatyviai priimti reikiamus sprendimus. Nuo metų pradžios atsisakyta popierinių dokumentų Savivaldybės administracijoje ir dirbama tik su elektroniniais dokumentais dokumentų valdymo sistemoje „Kontora“.

Didelis dėmesys buvo skiriamas ir investuotojams pritraukti. Šioje srityje glaudžiai bendradarbiauta su Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centru bei nagrinėtos galimybės savivaldybei prisidėti prie investuotojams reikiamų miesto inžinerinių tinklų plėtros. Su keletu galimų investuotojų vyko derybos, galutinius sprendimus planuojama priimti 2021 m.

Siekiant paskatinti turizmą bei geriau išnaudoti religinio turizmo galimybes, 2020 metais buvo tęsiamas projektas „Palaimintojo Teofiliaus Matulionio keliais“, kurio metu sudaryti kelionių maršrutai, sukurta interneto svetainė, mobilioji aplikacija, parengta informacija apie lankytinas vietas įvairiomis užsienio kalbomis, parengtas lankytinų vietų vizualinis pristatymas.

Savivaldybės taryboje priėmus sprendimą dėl naujo muziejaus statybos, pradėtas Kaišiadorių muziejaus pastato projektinių pasiūlymų rengimas. Be to, rinkimų apylinkių patalpos pritaikytos neįgaliesiems, o Savivaldybės administracijos pastate įrengtos patalpos gyventojams aptarnauti pirmame aukšte pagal „vieno langelio“ principą. Gudienoje, Savivaldybės tarybos sprendimu, įsteigta ugniagesių komanda. Praėjusiais metais nupirkti 5 socialiniai būstai.

Atsižvelgiant į bendruomenių pateiktus prašymus, Taryboje nuspręsta prisidėti prie bendruomenių projektų, kurie finansuojami Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės arba Kaišiadorių miesto vietos veiklos grupės administruojamomis lėšomis, vykdymo. Taip bendruomenės pastangomis buvo restauruota buvusio Pranciškonų vienuolyno Paparčiuose koplyčia, atlikti kiti darbai.

Praėjusiais metais atlikti planuoti kelių remonto darbai: užbaigtas Ąžuolyno gatvės kapitalinis remontas, atnaujinta Urėdijos gatvė, užbaigti automobilių stovėjimo aikštelės prie Kaišiadorių ligoninės įrengimo darbai, atlikti Naujosios g. Darsūniškio k., Beržės g. Gegužinės k., kelio Pravieniškės–Neveronys (Pušyno g.) kapitalinio remonto darbai, Šilo g. ir Pajautiškių g. Guronių k. kapitalinio remonto darbai, pradėti Žaliosios g. Gudienos k. ir Žalvarnių g. (Žiežmarių apylinkės sen.) kapitalinio remonto darbai ir kt.

Galima paminėti ir planuotus darbus, kurių nepavyko atlikti. Nors ir buvo planuota, tačiau dėl ilgai užtrukusio ir net keletą kartų kartoto UAB „Kaišiadorių vandenys“ viešųjų pirkimų sąlygų su Aplinkos projektų valdymo agentūra derinimo, nepavyko pradėti Pravieniškių nuotekų valyklos rekonstrukcijos. Todėl nuotekų valyklos rekonstrukciją planuojama pradėti jau šiais metais. Taip pat keletą kartų neįvyko ir pėsčiųjų ir dviračių tako prie kelio Nr. 1808 nuo Kaišiadorių link Stasiūnų skelbti rangos darbų pirkimai, nes nebuvo gauta nė vieno pasiūlymo. Šiuo metu darbai jau yra nupirkti ir juos planuojama pradėti šiais metais. Kaip minėta anksčiau, Savivaldybės taryboje nebuvo patvirtintas ir šviestuvų pakeitimo į LED šviestuvus visame rajone projektas privačios-viešosios partnerystės modelio būdu, taip pat viešųjų pastatų modernizavimo projektas. Tačiau sprendimai dėl šių projektų vykdymo Savivaldybės taryboje priimti šiais metais.

Išsamiau pagrindiniai praėjusiais metais priimti sprendimai ir kiti darbai apžvelgiami toliau šioje ataskaitoje.

Savivaldybės biudžeto vykdymas

Kaišiadorių rajono savivaldybės 2020 m. biudžeto patikslintas pajamų (mokesčių, pajamų, dotacijų ir sandorių) planas įvykdytas 99,0 % (planas – 38183,9 tūkst. Eur, įvykdyta – 38169,9 tūkst. Eur), iš to skaičiaus: mokesčiai – 96,9 % (planas – 18516,0 tūkst. Eur, įvykdyta – 17936,7 tūkst. Eur), dotacijos – 95,0 % (planas – 17729,7 tūkst. Eur, įvykdyta – 16993,8 tūkst. Eur), kitos pajamos – 101,5 % (planas – 1260,2 tūkst. Eur, įvykdyta – 1279,3 tūkst. Eur), materialiojo ir nematerialiojo turto realizavimo pajamos – 753,8 % (planas – 29,0 tūkst. Eur, įvykdyta – 215,1 tūkst. Eur).

2020 m. į savivaldybės biudžetą gauta: gyventojų pajamų mokesčio – 904,4 tūkst. Eur mažiau negu planuota (planas – 16674 tūkst. Eur, įvykdyta – 15769,6 tūkst. Eur), nekilnojamojo turto mokesčio gauta 203,0 tūkst. Eur daugiau (planas – 1500 tūkst. Eur, įvykdyta – 1703,0 tūkst. Eur), žemės mokesčio gauta 122,2 tūkst. Eur daugiau (planas – 288 tūkst. Eur, įvykdyta – 410,2 tūkst. Eur), nuomos mokesčio už valstybinę žemę negauta 2,5 tūkst. Eur  (planas – 80 tūkst. Eur, įvykdyta – 77,5 tūkst. Eur).

Kaišiadorių rajono savivaldybės biudžeto išlaidų planas įvykdytas 92,0 % (asignavimų planas  – 40641,7 tūkst. Eur, įvykdyta – 37573,5 tūkst. Eur).

Į valstybės biudžetą grąžinta nepanaudotų 2020 m. 182326,20 euro:

Specialios tikslinės dotacijos – 176055,69 euro, iš to skaičiaus: socialinėms išmokoms ir kompensacijoms skaičiuoti ir mokėti – 16216,14 euro, socialinei paramai mokiniams teikti – 24569,88 euro, socialinėms paslaugoms finansuoti – 60941,02 euro, užimtumo didinimo programoms įgyvendinti – 70604,88 euro, jaunimo teisių apsaugai – 32,86 euro, būsto nuomos mokesčio daliai kompensuoti – 618,02 euro, ugdymo reikmėms finansuoti – 62,47 euro, savivaldybių mokykloms (klasėms arba grupėms), skirtoms šalies (regiono) mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių – 3,78 euro, civilinės būklės aktų registravimo funkcijai atlikti – 10,05 euro, gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų ir gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitos duomenų tvarkymo funkcijai atlikti – 593,51 euro, duomenims suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos pagalbos registrui teikti – 64,43 euro, dalyvauti rengiant ir vykdant mobilizaciją – 173,36 euro, žemės ūkio funkcijoms atlikti – 2133,70 euro, valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos ir hidrotechnikos statinių valdymui ir naudojimui patikėjimo teise užtikrinti – 0,73 euro, savivaldybės erdvinių duomenų rinkinio tvarkymo funkcijai atlikti – 5,50 euro, neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimui užtikrinti – 23,16 euro, priešgaisrinės saugos funkcijai – 2,20 euro.

Valstybės biudžeto lėšų, skirtų tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių pareigybėms išlaikyti – 320,31 euro, skiriant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams socialinę pašalpą – 5950,20 euro.

Savivaldybės skolinių įsipareigojimų likutis 2020 m. gruodžio 31 d. – 4746,2 tūkst. Eur,  savivaldybės priimti įsipareigojimai pagal garantijas ir laidavimo dokumentus dėl savivaldybės kontroliuojamų įmonių paskolų – 804,3 tūkst. Eur.

COVID-19 valdymas

2020 m. kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė pasaulinę naujojo koronaviruso (COVID-19 ligos) pandemiją. 2020 m. gegužės 2 d. duomenimis, virusas buvo paveikęs jau 215 pasaulio šalių, vietovių ar teritorijų.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė itin sparčiai reagavo į viruso plitimo mastą pasaulyje ir viruso keliamas grėsmes žmonių sveikatai ir gyvybei. 2020 m. vasario 26 d. visoje šalyje paskelbė valstybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl viruso plitimo grėsmės (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimas Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos paskelbimo“), o nuo 2020 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbtas karantinas, patvirtintas karantino režimas ir paskelbtas trečias (visiškos parengties) civilinės saugos sistemos parengties lygis (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimas Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“).

Vadovaudamasis  aukščiau paminėtais teisės aktais bei LR Civilinės saugos įstatymu ir siekdamas suvaldyti sergamumo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimą Kaišiadorių rajono savivaldybėje, Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktorius 2020 m. lapkričio 4 d. įsakymu Nr. V1E-1344 ,,Dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės pasirengimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijai plano patvirtinimo“, patvirtino Kaišiadorių rajono savivaldybės pasirengimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijai planą, kurio tikslas – tinkamai suvaldyti COVID-19 ligos plitimą trumpuoju laikotarpiu ir tinkamai pasirengti naujoms galimoms viruso bangoms ateityje, kad būtų sumažintas jų neigiamas poveikis visuomenės sveikatai, rajono ekonomikai, socialiniam ir kultūriniam gyvenimui. Operatyvus reagavimas į COVID-19 ligos plitimo grėsmes labai prisidėjo prie viruso plitimo Kaišiadorių rajone suvaldymo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus teikimu Kaišiadorių rajone 10 vaikų ugdymo įstaigų (7-ose bendrojo ugdymo mokyklose ir 3-jose ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo įstaigose) buvo taikytas infekcijų plitimą ribojantis režimas kai teikime nurodytų klasių mokiniams taikyta privaloma izoliacija ir dalinis veiklos ribojimas bei ugdymo procesas šiose klasėse organizuotas nuotoliniu būdu.  Kaišiadorių rajono 2020 m. 18-oje  įstaigų ir organizacijų buvo nustatyti COVID-19 ligos plitimo židiniai, kai per 14 dienų yra nustatoma daugiau nei vienas COVID-19 ligos atvejis.

Kaišiadorių rajono savivaldybės pasirengimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijai plano tikslas – sumažinti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos poveikio mastą ir stiprumą. Plano tikslui pasiekti Kaišiadorių savivaldybės administracija numatė šiuos uždavinius:

  1. pasirengti galimai COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijai Kaišiadorių rajono savivaldybės lygiu bei numatyti neatidėliotinas ir perspektyvines priemones;
  2. stiprinti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemiologinę priežiūrą;
  3. plėtoti ir stiprinti tarpžinybinį bendradarbiavimą ir koordinavimą COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos prevencijos klausimais;
  4. užtikrinti aprūpinimą medicininėmis priemonėmis, tinkamą jų ir bendrųjų prevencijos priemonių naudojimą;
  5. užtikrinti tarnybų, būtinų viešajam saugumui palaikyti ir būtiniesiems visuomenės poreikiams tenkinti, funkcionavimą per COVVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemiją.
  6. užtikrinti sveikatos sektorius darbą, kas dėl didelio sergamumo  nesutriktų planinės sveikatos priežiūros pagalbos teikimas, aprūpinimas vaistiniais preparatais ir medicinos pagalbos priemonėmis.

Priemonių plano paskirtis – numatyti ir sujungti į vieną visumą priemones, kurios sumažintų epidemiologinės krizės sukeltus padarinius rajone ir užtikrintų tinkamą pasirengimą naujoms galimoms viruso bangoms ateityje bei prisitaikymą prie jų. Priemonių plane numatomos priemonės ir konkretūs veiksmai kiekvienai iš nustatytų prioritetinių krypčių įgyvendinti, apibrėžiami siekiami priemonių įgyvendinimo rezultatai. Kiekvienam veiksmui nustatomas įgyvendinimo terminas ir paskiriamos atsakingos institucijos bei asmenys.

Viena iš pagrindinių pandemijos valdymo priemonių buvo užtikrinti karščiuojančių ir COVID-19 ligos simptomų turinčių pacientų, kurie kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, srautų atskyrimas nuo sveikųjų asmenų bei savalaikių ir kokybiškų paslaugų jiems suteikimas.

Šios priemonės įgyvendinimas reikalavo ne tik greitų sprendimų, bet ir didelių materialinių išteklių bei žmogiškųjų resursų, todėl Kaišiadorių rajono savivaldybėje buvo atsisakyta steigti Karščiavimo kliniką ir 2020 m. kovo 31 d. buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Kauno miesto savivaldybės administracija Nr. SUT-90 dėl Karščiavimo klinikos paslaugų Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojams teikimo. Paslaugos Kaišiadorių rajono gyventojams pradėtos teikti nuo 2020 m. kovo 31 d. Per 2020 m. Karščiavimo klinikoje buvo suteiktos tik 25 paslaugos karščiuojantiems Kaišiadorių rajono gyventojams.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos strategija pasiteisino. Finansiniai ir žmogiškieji ištekliai buvo nukreipti kitoms COVID-19 ligos suvaldymo priemonėms įgyvendinti (izoliavimo patalpų iš užsienio grįžtantiems asmenims nuomai, jų maitinimui, aprūpinimui medicininėmis ir asmens apsaugos priemonėmis, tikslinių gyventojų grupių prevenciniam testavimui, asmens apsaugos priemonių ir k. t).

Iš užsienio grįžusiems Kaišiadorių rajono gyventojams saviizoliacijai užtikrinti apgyvendinimo patalpų nuomos paslaugoms išleista 5341,54 Eur, maitinimo paslaugoms – 2881,03 Eur, patalpų dezinfekcijos paslaugoms – 10250 Eur, atliekų šalinimui – 76,65 Eur, medicininėms priemonėms – 2208,74 Eur.

COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos pradžioje Kaišiadorių rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigose, viešosiose įstaigose ir organizacijose dirbantiems ir paslaugas rajono gyventojams teikiantiems asmenims ypatingai trūko asmens apsaugos priemonių, nes šių priemonių rezervas nebuvo kaupiami, todėl Kaišiadorių r. savivaldybės administracijos pareiga buvo pasirūpinti šiomis priemonėmis ir jų įsigyta už 79556,8 Eur, dezinfekcijos priemonėms – 2264,84 Eur, bekontakčiams termometrams ir termovizoriams įsigyti – 3618,63 Eur. Įsigytos priemonės buvo išdalintos Kaišiadorių rajono asmens sveikatos priežiūros, vaikų ugdymo įstaigoms bei kitoms viešąsias paslaugas gyventojams teikiančioms įstaigoms.

LR Sveikatos apsaugos ministrui pasirašius sprendimą, savivaldybės turėjo organizuoti žmonių, kurie neturi savo transporto, nuvežimą į mobilųjį patikros punktą atlikti testą COVID-19 ligai nustatyti ir parvežimą iš jo. Administracijos direktoriaus įsakymu buvo nustatyta ne tik Kaišiadorių rajono gyventojų, kuriems būtina atlikti COVID-19 ligos tyrimą, tačiau į mobilųjį punktą negali nuvykti savo transportu, pavėžėjimo tvarka, tačiau ir asmenų, kurie po aktyvaus COVID-19 ligos gydymo yra išrašomi iš stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų ambulatoriniam gydymui namuose, pavėžėjimo tvarka. Minėtoms paslaugoms iš Administracijos direktoriaus rezervo buvo sunaudota 6990,52 Eur. Pažymėtina, kad 2020 m. kovo mėn. – 14 asmenų, balandžio mėn. – 6 asmenys, o gegužės mėn. – 7 asmenys buvo pervežti iš Vilniaus ir Kauno oro uostų į saviizoliacijai Kaišiadorių savivaldybės skirtas patalpas. Pavėžėjimo paslaugai, automobilio įrengimui, apsaugos ir dezinfekcinėms priemonėms iš Administracijos direktoriaus rezervo išleista 8474,31 Eur.

Sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) asmenų gydymui ir specifinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų jiems teikimui, reikėjo skubiai pertvarkyti VŠĮ Kaišiadorių ligoninės patalpas, įsigyti trūkstamą medicinos įrangą. Skubiai buvo įruoštas dar vienas priėmimo skyrius tik karščiuojantiems ir COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) požymių turintiems pacientas, įruoštos jų gydymui palatos su deguonies tiekimo įranga, įsigytas 1 vnt. dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas, gamintojas „aXcent medical GmbH Vokietija“, modelis Lyra X1“, pagal sutartį, sudarytą 2020-04-20 su UAB „Medinova“; 1 vnt. skaitmeninis rentgeno spinduolių detektorius rentgeno sistemai „Radspeed“, gamintojas „Shimadzu“ ir baigti O2 (deguonies) sistemos įrengimo ir modernizavimo darbai. Iš savivaldybės (ar valstybės) biudžeto gaunamų lėšų išvardintoms priemonėms skirta 70 000, 00 Eur. Medicininė įranga buvo perduota VšĮ Kaišiadorių ligoninei.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. gegužės 29 d. sprendimu Nr. V-1336 „Dėl tikslinių ir profilaktinių tyrimų dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo“, Administracijos direktorius įsakymu patvirtino Kaišiadorių rajono teritorijoje veikiančių 10 – ties asmens sveikatos priežiūros ir 3 socialinės globos įstaigų atsitiktinio darbuotojų tikslinių grupių profilaktinių tyrimų dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) organizavimo tvarkos aprašą. Pagal nustatytą tvarką ne rečiau kaip kas 7 dienas profilaktiškai PGR tyrimas buvo atliekamas nuo 5 iki 20 proc. aukščiau išvardintų įstaigų tikslinių grupių darbuotojų, priklausomai nuo bendro sergamumo Covis-19 liga (koronaviruso infekcija) 100 tūks. gyventojų Kaišiadorių rajone. Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijai tikslinių grupių testavimui reikėjo skubiai sudaryti Kaišiadorių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių slaugytojų rezervą, apmokyti saugaus tepinėlių  iš paciento nosiaryklės ir ryklės paėmimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikimo metodikos. Buvo apmokyta 12 slaugytojų, kurios sėkmingai vykdė profilaktinį asmens sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų darbuotojų tyrimą. Per savaitę profilaktiškai buvo testuojama daugiau kaip 418 minėtų įstaigų darbuotojų. Profilaktinio tyrimo metu 3 darbuotojams buvo išaiškinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija). Minėti darbuotojai ir su jais kontaktą turėję kiti asmenys buvo izoliuoti ir taip įstaigose išvengta ligos išplitimo.

Vėliau buvo plečiamas profilaktinis testavimas ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo (toliau – Operacijų vadovas) 2020 m. rugpjūčio 31 d. sprendimu Nr. V-1944 ,,Dėl greitųjų testų perdavimo švietimo įstaigų darbuotojų ištyrimui“, Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijai buvo perduota 510 greitųjų serologinių AMP Rapid Test SARS-CoV-2 IgG/IgM, kurie panaudoti Kaišiadorių rajono švietimo, kultūros įstaigų, Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokuratūros Šeštojo skyriaus darbuotojų, Kaišiadorių–Elektrėnų rinkimų apygardos Nr. 59 ir apylinkių rinkimų komisijų pirmininkų bei narių ir stebėtojų, prekybos vietų ir vaistinių darbuotojų ištyrimui. Tyrimai buvo atliekami Kaišiadorių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose, nepriklausomai nuo jų pavaldumo.

Sergamumui COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) šalyje sparčiai didėjant, atsirado poreikis operatyviai tirti ligos simptomus turinčius asmenis bei didelės rizikos kontaktą su COVID-19 liga sergančiu asmeniu turėjusius asmenis. Tam šalyje įsteigtų mobiliųjų punktų pajėgumų nepakako ir atsirado poreikis šiuos punktus steigti kiekvienoje savivaldybėje, todėl vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. lapkričio 5 d. sprendimu Nr. V-2491 „Dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojų ištyrimo dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos)“ Administracijos direktorius įsakymu įsteigė Kaišiadorių rajono savivaldybės mobilų punktą prie VšĮ Kaišiadorių pirminės sveikatos priežiūros centro (Beržyno g. 27, Kaišiadorys), tepinėlių iš paciento nosiaryklės ir ryklės paėmimui COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikti. Šiame punkte iš pacientų nosiaryklės COVID-19 ligai koronaviruso infekcijai) nustatyti kasdien būdavo atliekami vidutiniškai 48 ėminiai (per savaitę 240). Vėliau COVID-19 ligos infekcijai ėmus plisti įstaigose ir organizacijose, didėjant sergamumui darbuotojų tarpe, buvo tiriami asmenys ligos ligos židiniuose.

Viena iš infekcijos plitimo valdymo priemonių buvo ir yra aplinkos paviršių ir rankomis dažnai liečiamų paviršių dezinfekcija. Kaišiadorių r. savivaldybės administracija, įvertinusi COVID 19 ligos plitimo grėsmę per aplinkos daiktus ir paviršius, pirko Kaišiadorių rajono daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpų dezinfekcijos paslaugą iš UAB ,,PELIAS“, už šias paslaugas 2020 m. sumokėta 10719,39 Eur.

COVID-19 ligos infekcijai pradėjus nevaldomai plisti stacionariose socialinės globos įstaigose Operacijų vadovo 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimu Nr. V-2468 ,,Dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymo stacionariose socialinės globos namuose“ savivaldybėms buvo perkeliama visa atsakomybė (šeimos gydytojo paslaugų užtikrinimas ambulatoriškai gydant lengva forma segančius šių įstaigų gyventojus, prievolė padengti slaugytojų trūkumą, prievolė pasirūpinti patalpomis lengva forma sergantiems šių įstaigų globotiniams perkelti). Administracija COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) suvaldymui Strėvininkų socialinės globos namuose ruošėsi iš anksto ir, atsižvelgdama į sudėtingą socialinės globos namų infrastruktūrą (pastatą sunku pritaikyti užkrečiamųjų ligų plitimui suvaldyti), paruošė laisvas buvusios Pravieniškių Stasio Tijūnaičio pagrindinės mokyklos patalpas, esant poreikiui, atskirai nuo sveikų gyventojų apgyvendinti lengva COVID-19 liga sergančius minėtų socialinės globos manų gyventojus. Patalpų pritaikymui ir 37 gyvenamosioms vietoms įrengti panaudota 19310,15 Eur. 2020 m. lapkričio 25 d. ESOC neeiliniame (nuotoliniame) posėdyje Nr. ES-11 buvo nutarta VŠĮ Kaišiadorių pirminės sveikatos priežiūros centrui dirbti visą parą, užtikrinant sergantiems gyventojams pirmines ambulatorines asmens sveikatos paslaugas, kol Strėvininkų socialinės globos namuose bus suvaldyta COVID-19 ligos protrūkis.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija, atsižvelgdama į LSMU Kauno klinikos Kauno regiono valdymo grupės vadovo 2020-12-03 rašte ,,Dėl COVID-19 ligos protrūkio valdymo ir sveikatos priežiūros paslaugų teikimo“ rekomendacijas ir į pagalbos teikimo patirtis šios grupės asmenims, organizuoti pradinę medicininė pagalbą su deguonies terapija imtinai, tiekiant deguonį koncentratoriais, globotinių gyvenamojoje aplinkoje, o būklei blogėjant ir ryškėjant sunkios pneumonijos požymiams, teikti sveikatos priežiūros paslaugas stacionare, priėmė sprendimą neperkelti Strėvininkų socialinės globos namų gyventojų į paruoštas patalpas, o gydyti Strėvininkų socialinės globos namuose.

Atsižvelgiant į kintančias sąlygas, kai daugelio Kaišiadorių rajono gyventojų, turėjusių didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) asmeniu izoliavimosi gyvenamojoje aplinkoje sąlygos neatitiko keliamų reikalavimų, buvo priimtas sprendimas Kaišiadorių rajono Pravieniškių Stasio Tijūnaičio pagrindinės mokyklos antrame aukšte esančių patalpų dalį, t. y. 4 klases, skirti asmenų, kurie neturi galimybės saviizoliuotis namuose, saviizoliacijai. Šių patalpų pertvarkymui ir būtino inventoriaus įsigijimui buvo panaudota 8893.48 Eur. Likusias patalpas (21 lovą) nuspręsta naudoti taip, kaip buvo numatyta anksčiau, lengva COVID-19 forma sergantiems Kaišiadorių rajono stacionarių socialinės globos įstaigų gyventojams apgyvendinti jų izoliacijos laikotarpiu.

Kaišiadorių rajono savivaldybės pasirengimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijai plane buvo išskirtos padidintos rizikos asmenų grupės. Viena svarbiausių- sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalbą sergantiesiems COVID-19, šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis. Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis. COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemija siejama su sergančių asmenų gausa, dideliu sveikatos priežiūros įstaigų darbo krūviu, sutrikdytu kasdieniu gyvenimo ritmu, dideliu ligos komplikacijų ir mirčių skaičiumi kaip pacientų, taip ir asmens sveikatos specialistų tarpe. Kaišiadorių rajono savivaldybėje nepavyko išvengti medicinos darbuotojų mirčių, kurie vykdydami savo darbines funkcijas, teikdami asmens sveikatos priežiūros paslaugas COVID-19 liga sergantiems pacientas, patys užsikrėtė šia klastinga liga ir mirė. 2020 metų pabaigoje buvo patvirtinta vena VŠĮ Kaišiadorių ligoninės slaugytojos mirtis. Kaišiadorių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisijos pirmininko Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu mirusio asmens (sveikatos priežiūros darbuotojo) artimiesiems buvo išmokėta 2500 Eur kompensacija.

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva buvo siekiama plėtoti ir stiprinti tarpžinybinį bendradarbiavimą ir koordinavimą COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pandemijos prevencijos klausimais. 2020 m. buvo organizuota 30 pasitarimų su LR Sveikatos apsaugos ir Socialinių reikalų bei darbo ministerijos specialistais, Kaišiadorių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei stacionarinių socialinės globos įstaigų vadovų, NVSC Kauno departamento bei NVSC Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistų pasitarimų COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos suvaldymo klausimais.

Tarybos veiklos organizavimas

2020 m. sušaukiau 15 Tarybos posėdžių, sudariau jų darbotvarkes. 8 iš šių posėdžių vyko nuotoliniu būdu. Pirmininkavau 16 posėdžių, pasirašiau jų protokolus, posėdžiuose priimtus Tarybos sprendimus. 2020 m. Taryba priėmė 387 sprendimus (2019 m. – 318 sprendimų).

Koordinavau Tarybos komitetų ir komisijų veiklą, komitetams sprendimų projektus skirsčiau atsižvelgdamas į komitetų įgaliojimus ir kompetenciją. 2020 m. Tarybos komitetai surengė 41 posėdį, svarstė Tarybai teiktus sprendimų projektus ir kitus klausimus.  2020 m. iš viso inicijavau 13 sprendimų projektų: dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos ir mero 2019 metų veiklos ataskaitų, dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento pakeitimo, dėl Savivaldybės kontrolieriaus pareigybės aprašymo patvirtinimo, dėl Administracjos direktoriaus pareiginės algos koeficiento pakeitimo, dėl Tarybos komitetų, Strateginio planavimo komisijos sudėčių pakeitimo ir kt.

Dalyvavimas Tarybos komisijų veikloje

Vadovavau septynioms Savivaldybės tarybos sudarytoms komisijoms: Strateginio planavimo, Jono Aisčio literatūros premijos skyrimo, Smulkiojo verslo skatinimo, Kultūros premijos skyrimo, Peticijų, Garbės piliečio vardo suteikimo, Stipendijos skyrimo jauniesiems menininkams. Taip pat dalyvavau Kaišiadorių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos veikloje.

2020 m. sušaukiau du Strateginio planavimo komisijos posėdžius. 2020 m. vasario 10 d. komisijos posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl Pravieniškių gyventojų aprūpinimo šiluma.  UAB „Kaišiadorių šiluma“ pavesta parengti investicinį planą, o Savivaldybės administracijai kreiptis į UAB „Ignitis“ dėl reikalingų dujų tinklų įvedimo. Taip pat buvo svarstytas dalyvavimas Kelių priežiūros ir plėtros („Žvyrkelių“) programoje bei 2020 m. savivaldybės biudžeto projektas. 2020 m. birželio 19 d. posėdyje svarstytas klausimas dėl viešų pastatų ir apšvietimo modernizavimo bei nutarta parengti Tarybos sprendimo projektą, kuriame būtų numatyta dalį apšvietimo modernizuoti naudojantis priemone ,,Gatvių apšvietimo modernizavimas“, visą reikalingą prisidėjimą dengiant savivaldybės nuosavomis lėšomis, o dalies apšvietimo ir pastatų modernizavimą palikti Europos energijos efektyvumo fondo paraiškoje. Posėdyje taip pat buvo svarstomas klausimas dėl Savivaldybės prisidėjimo prie Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės finansuojamų projektų.

2020 m. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos sprendimu Smulkiojo ir vidutinio verslo paramos programai buvo skirta 30000 Eur. Programoje gali dalyvauti Kaišiadorių rajone veikiantys ir veiklą vykdantys verslo subjektai – labai mažos ir mažos verslo įmonės, fiziniai asmenys, dirbantys su verslo liudijimais ar individualios veiklos pažymomis. 2020 m. pagal šią  paramos priemonę buvo gauta 60 paraiškų. Prašymus kompensuoti verslo steigimo išlaidas pateikė ir paramą gavo 19 subjektų, 6 subjektams buvo suteikta parama kvalifikacijos kėlimo išlaidoms padengti. Verslo idėjos įgyvendinimo subsidijai gauti, kai skiriama iki 3000 Eur, buvo pateikta 49 paraiškos, paramą gavo 33 subjektai. Buvo suorganizuotas vienas Smulkaus verslo skatinimo komisijos posėdis ir vieną kartą komisija balsavo nuotoliniu būdu (el. paštu).

Vadovavau Kaišiadorių rajono savivaldybės kultūros premijos skyrimo komisijai, kuri 2020 m. įvertino 14 pretendentų premijai gauti ir atrinko tris premijos laureatus: 1) Leoną Vytautą Glinskį, Pravieniškių I bendruomenės veiklos centro „Praviena“ narį, už svarų indėlį puoselėjant ir skleidžiant gyvąją tradicinę kultūrą, įgyvendinant istorinio paveldo išsaugojimo, jo prieinamumo visuomenei didinimo iniciatyvas, 2) Oną Kupčiūnienę, Kaišiadorių meno mokyklos akordeono mokytoją, už vietos bendruomenės narių įtraukimą į prasmingą meninę veiklą, puoselėjant Kaišiadorių krašto muzikinę kultūrą, vaikų ir jaunimo kultūrinį ugdymą, ir 3) Renatą Gvildienę, Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos muzikos mokytoją, dainos teatro „Svirplys“ vadovę, už aktyvią kultūrinę ir meninę veiklą, vaikų ir jaunimo muzikinį ugdymą.

2020 m. Kaišiadorių rajono savivaldybės Jono Aisčio literatūros premija skirta poetui, eseistui, prozininkui Donaldui Kajokui už aistiškos lyrizmo dvasios puoselėjimą knygoje „Juodraščiai. 1977–1985“ (Kauno r. muziejus, 2019).

2020 m. peticijų gauta nebuvo, todėl Peticijų komisija neposėdžiavo.

Kaišiadorių rajono savivaldybės stipendijos skyrimo jauniesiems menininkams atrankos konkursas buvo skelbiamas trečią kartą. Atrankos konkurso tikslas – skatinti ir padėti savivaldybėje gyvenantiems, besimokantiems ar dirbantiems jauniesiems kūrėjams įgyvendinti savo kūrybinius sumanymus, pristatyti darbus visuomenei ir gražinti savo gyvenamąją aplinką. 2020 m. konkursui gautos šešios paraiškos. Stipendijos jauniesiems menininkams skyrimo komisija nusprendė skirti jaunojo menininko stipendiją programoms „Muzikanto profesija kontrabosininko akimis“ (autorius jaunasis menininkas Aušvydas Kriščiūnas) ir „Tai, ko nespėjau paklausti: Mičiūnai – senelių laikais“ (autorė jaunoji menininkė Neringa Ašmenaitė) įgyvendinti.

2020 metais Kaišiadorių rajono savivaldybės garbės piliečio vardo suteikimo komisija neposėdžiavo.

Kaišiadorių rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba 2020 m. posėdžiavo 7 kartus ir inicijavo trumpo motyvacinio filmo apie Lietuvoje esančias verslumo iniciatyvas sukūrimą, į pagalbą pasitelkiant Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centrą. Spalio mėnesį filmas buvo paskelbtas socialiniuose tinkluose. Taip pat buvo suorganizuotas renginys „Jaunimo galimybės Kaišiadoryse“, kuriame pristatyta: lengvatos verslo liudijimui, parama verslo idėjoms ir įmonės steigimo ir kvalifikacijos kėlimo išlaidų kompensavimas, konkursai, kuriuose gali dalyvauti jaunimo organizacijos ir kt. Jaunimo reikalų departamento prašymu buvo išanalizuotos ir pateiktos išvados dėl COVID-19 pandemijos pasekmių Kaišiadorių rajono jaunimui ir lytiškumo ugdymo priemonių savivaldybėje. Taip pat buvo svarstytos galimybės įrengti atvirą jaunimo erdvę Žiežmariuose (deja, to nepavyko padaryti), aptartos galimybės organizuoti mobilų darbą su jaunimu, pasiūlyta skirti 9500 Eur atviros jaunimo erdvės „Rūsys“ Rumšiškėse sanitarinio mazgo ir virtuvėles remontui. Jaunimo reikalų taryba pateikė siūlymus 2021 m. savivaldybės biudžete ir toliau numatyti 5000 Eur jaunimo organizacijų projektų konkursui bei numatyti 5000 Eur hakatonui jauniesiems verslininkams organizuoti.

Savivaldybės atstovavimas

Kaip ir praėjusiais metais, atstovavau savivaldybei Kauno regiono plėtros taryboje ir 2020 m. dalyvavau viename jos posėdyje ir net 17-oje rašytinių procedūrų, kadangi dėl karantino apribojimų įvyko tik vienas posėdis gyvai. Juose buvo tikslinami ir tvirtinami nauji Kauno apskrities savivaldybių pateikti projektiniai pasiūlymai, priimti Kauno regiono plėtros plano iki 2020 m. pakeitimai, svarstomi 2014–2020 m. ES fondų investicijų Kauno regione planavimo klausimai. Taip pat dirbau Kauno regiono plėtros tarybos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuotinų projektų koordinavimo darbo grupėje (Merų darbo grupėje), kurioje buvo sprendžiami 2014–2020 m. ES fondų investicijų paskirstymo Kauno regione klausimai, ir dalyvavau dviejuose jos posėdžiuose. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Regioninės plėtros įstatymą praėjusių metų pabaigoje priimti sprendimai dėl naujo juridinio asmens Kauno regiono plėtros tarybos steigimo ir jos Kolegijos sudarymo, todėl nuo šiol savivaldybei atstovauju naujosios Kauno regiono plėtros tarybos kolegijoje ir visuotiniame narių susirinkime.

Praėjusių metų rugpjūčio 3 d. dalyvavau Kauno regiono savivaldybių merų susitikime su Lietuvos Respublikos Prezidentu, kuris vyko Birštone. Susitikimo metu buvo aptarti savivaldybių savarankiškumo stiprinimo, viešųjų pirkimų organizavimo, švietimo, aplinkosaugos, kelių rekonstrukcijos, vandentvarkos, turizmo ir kiti savivaldybėms svarbūs klausimai.

Esu Savivaldybės atstovas Lietuvos savivaldybių asociacijoje (toliau – Asociacija), dalyvavau Asociacijos narių atstovų suvažiavime birželio 30 d., kuriame aptarti nuveikti darbai, bendradarbiavimas su centrine valdžia ir siūlymai politinėms partijoms dėl savivaldos savarankiškumo stiprinimo. Taip pat dalyvavau Asociacijos tarybos posėdyje lapkričio 6 d., kuriame aptarti siūlymai nemažinti savivaldybių biudžetų pajamų ir siūlymai steigti naują Savivaldybių paskolų ir garantijų fondą.

Spręsdamas klausimus su valstybės valdžios ir valstybinio administravimo subjektais,  stengiausi deramai atstovauti savivaldybės interesams. Susitikimuose su Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovais tariausi dėl savivaldybės teritorijos kelių remonto ir priežiūros, eismo saugumo didinimo, bendradarbiavimo įgyvendinant investicinius projektus, savivaldybės planuojamų įgyvendinti projektų derinimo. Dalyvavau Kauno regiono integruotos teritorijų vystymo programos įgyvendinimo koordinavimo darbo grupėje ir jos elektroniniuose balsavimuose. Taip pat dalyvavau Lietuvos Respublikos Prezidento inicijuotame Regionų forume, Vidaus reikalų ministerijos organizuotame Regioninės politikos forume, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuotame Švietimo forume, taip pat Nacionaliniame socialinio ir emocinio ugdymo forume, pasitarime dėl profesinių mokyklų pertvarkos, Susisiekimo ministerijos organizuotame „Rail Baltica“ projekto pristatyme bei AB „Lietuvos geležinkeliai“ organizuotame pasitarime dėl infrastruktūros pritaikymo neįgaliesiems, VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centro dalininkų susirinkime ir kituose renginiuose. Padedant Lietuvos savivaldybių asociacijai, aktyviai dalyvavau Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo pakeitimo projekto rengimo bei priėmimo procesuose. Priėmus įstatymo pakeitimus ir sumažinus apribojimus statyti ar rekonstruoti naujus statinius miestuose valstybinės reikšmės kelio apsaugos zonoje, toliau buvo galima tęsti naujo muziejaus pastato projektavimo darbus.

Dėl šalyje susiklosčiusios pandemijos situacijos, praėjusiais metais ministrai savivaldybėje beveik nesilankė, išskyrus trumpą susitikimą su buvusiu žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu Žiežmariuose ir susitikimą su buvusiu teisingumo ministru Pravieniškėse bei bendruomenei svarbių klausimų aptarimą. Tačiau vyko aktyvus darbas su buvusia Seimo nare Laimute Matkevičiene, siekiant gauti finansavimą iš COVID-19 neigiamų pasekmių mažinimo ir Ekonomikos skatinimo fondo rajono gatvių remontui bei pastatų modernizavimui. Susitikime su Ramūnu Karbauskiu buvo aptarti strateginiai savivaldybei svarbūs projektai. Praėjusiais metais savivaldybėje ne kartą lankėsi ir gyventojų priimamąjį atidarė Seimo narys Audronius Ažubalis, kuris padėjo spręsti savivaldybei ir gyventojams aktualias problemas. Po Seimo rinkimų rudenį savivaldybėje lankėsi ir vienmandatėje apygardoje išrinkta Seimo narė Silva Lengvinienė, su kuria aptarėme prioritetinius savivaldybės projektus.

Praėjusiais metais ne kartą dalyvavau ir savivaldybei svarbių valstybės vykdomų projektų pristatymuose bei aptarimuose: Lietuvos bendrojo plano sprendinių pristatyme, AB „Lietuvos geležinkeliai“ organizuotame Kaišiadorių pėsčiųjų tilto per geležinkelį modernizavimo sprendinių pristatyme, pėsčiųjų ir dviračių tako Paukštininkų gatvėje projekto pristatyme bei kitų savivaldybės vykdomų projektų pristatymuose. Jeigu kuriame svarbiame renginyje pats negalėdavau dalyvauti, į renginį vykdavo mero pavaduotojas, mero patarėjas arba Savivaldybės administracijos atstovai.

Per ataskaitinį laikotarpį kontroliavau ir prižiūrėjau savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, domėjausi, kaip jie įgyvendina įstatymus, Savivaldybės tarybos sprendimus. Įstaigose ir įmonėse praėjusiais metais lankiausi tik keletą kartų, tačiau domėjausi savivaldybės galima pagalba nuo gaisro nukentėjusioms įmonėms ir galimo bendradarbiavimo perspektyvomis. Taip pat dalyvavau Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės valdybos posėdžiuose (buvau išrinktas valdybos pirmininku), projektų atrankos komisijos posėdžiuose, konferencijoje, visuotiniame narių suirinkime bei Kaišiadorių miesto vietos veiklos grupės visuotiniame narių susirinkime.

Galime pasidžiaugti, kad praėjusiais metais gavome Vidaus reikalų ministro padėkos raštą už aktyvų bendradarbiavimą ir reikšmingą indėlį į regioninę plėtrą 2014–2020 m. sėkmingai įgyvendinant Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos finansuojamus projektus, o Kaišiadorių Algirdo Mykolo Brazausko parko rekonstrukcijos projektas paskelbtas geriausiu VRM finansuojamu regioninės plėtros projektu Kauno regione „Piliečių balso“ kategorijoje.

Mero fondo lėšų panaudojimas

Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymo 20 straipsnio 2 dalies 14 punkto nuostata, Tarybos patvirtintu Kaišiadorių rajono savivaldybės mero fondo  naudojimo ir atsiskaitymo tvarkos aprašu, reprezentacijos reikmėms 2020 m. buvo panaudota 8000 Eur. Įvairioms savivaldybėje  surengtoms šventėms, labdaros, kultūros ir sporto renginiams buvo išleista 6552,15 Eur, į savivaldybėje surengtiems oficialiems priėmimams, darbo susitikimams su valstybinių institucijų ir įstaigų, kitų savivaldybių atstovais, savivaldybės strateginės plėtros partneriais – 1447,85 Eur.

Kitų mero funkcijų atlikimas

Vykdydamas savivaldybės merui priskirtas funkcijas ir vadovaudamas Tarybos ir mero sekretoriato darbui, 2020 m. priėmiau 54 potvarkius veiklos organizavimo klausimais, 162 potvarkius dėl komandiruočių ir atostogų, 197 potvarkius personalo valdymo klausimais. 2019 m. buvo priimti 55 potvarkiai veiklos organizavimo klausimais, 203 potvarkiai dėl komandiruočių ir atostogų, 178 potvarkiai personalo valdymo klausimais.

Įgyvendindamas funkcijas, susijusias su savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) vadovų darbo santykiais, Darbo kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka nustačiau įstaigų vadovų atlyginimų koeficientus, darbo grafikus, tvirtinau metines užduotis, suteikiau atostogas, pasirašiau susitarimus dėl darbo sutarčių su savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų vadovais pakeitimo ar nutraukimo. 2020 m. pradėtos 3 darbo pareigų pažeidimo procedūros savivaldybės biudžetinių įstaigų vadovams, paskirti du įspėjimai dėl darbo pareigų pažeidimo. Taip pat 2020 m. vienas įstaigos vadovas buvo atšauktas iš pareigų praradus pasitikėjimą.

Tarybos ir savo vardu gavau 216 fizinių asmenų ir 1867 juridinių asmenų prašymus. Dauguma jų buvo perduota Savivaldybės administracijai išnagrinėti bei pateikti atsakymus. Gyventojams tiesiogiai pasiekiamas buvau ne tiktai tradicinėmis darbui skirtomis ryšių priemonėmis, bet ir asmeninėmis priemonėmis, tarp jų socialiniais tinklais, kuriais gavau daug įvairių gyventojų klausimų, prašymų, skundų, į kuriuos galėjau iš karto operatyviai reaguoti arba juos persiųsti Savivaldybės administracijai išnagrinėti. Daugiausia gauta prašymų dėl įvairių socialinių problemų, būsto suteikimo ar remonto, dėl paslaugų kokybės, gatvių ir kelių remonto bei priežiūros, statybos ir remonto darbų kokybės, švietimo organizavimo klausimų ir kt.

Toliau buvo vykdomas 2016 metais pradėtas savižudybių prevencijos projektas, kurio eiga ir rezultatais nuolat domiuosi. Praėjusiais metais savižudybių rajone pagal oficialius duomenis sumažėjo iki 7 (nors pagal Savivaldybės administracijos turimus duomenis – netgi iki 5), kai 2019 m. buvo 8, o dar anksčiau – 12 ir 19. Taigi, kryptingas darbas, įvairių savivaldybės institucijų, statutinių tarnybų bei sveikatos priežiūros įstagų įtraukimas per keletą metų leido pasiekti gerų rezultatų ir savižudybių skaičių sumažinti keletą kartų. Už šiuos pasiekimus dėkoju Eglei Grendienei, Vidai Grašiuvienei, Kęstučiui Kučinskui, Viditai Jonaitei ir projekte aktyviai dalyvaujančioms įstaigoms. Svarbu šiuos darbus ir toliau tęsti bei išlaikyti esamus specialistus. Taip pat svarbu vykdyti praėjusiais metais Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuro pradėtus narkotikų prevencijos projektus, kartu su savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija ir kitomis institucijomis didelį dėmesį skirti alkoholio vartojimo prevencijai bei mažinti prielaidas skaudžioms pasekmėms.

Praėjusiais metais sudariau darbo grupę švietimo biudžetinių įstaigų (vėliau pakeista į visų biudžetinių įstaigų) bendrųjų funkcijų centralizuoto atlikimo ir mokyklų ūkio lėšų racionalaus panaudojimo klausimams nagrinėti. Remiantis darbo grupės parengtais siūlymais, Savivaldybės taryboje buvo priimtas sprendimas dėl biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos funkcijų centralizavimo nuo 2020 m. rugpjūčio mėn. Tačiau ši darbo grupė toliau tęsia darbą ir svarsto informacinių technologijų centralizuoto administravimo galimybes, viešųjų pirkimų procesų centralizavimo, personalo administravimo funkcijų centralizavimo, ūkio priežiūros funkcijų centralizavimo galimybes. Darbo grupei vadovauja Administracijos direktoriaus pavaduotojas Voldemaras Maziliauskas, joje dalyvauja Savivaldybės administracijos atstovai bei biudžetinių įstaigų vadovai.

Kita svarbi darbo grupė buvo sudaryta perėjimui nuo institucinės globos prie bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems nagrinėti. Poreikis sudaryti šią darbo grupę kilo, visuomenei aktyviai reiškiant pastabas dėl Strėvininkų socialinės globos namų vykdomų ir planuojamų projektų. Todėl darbo grupėje siekiama išnagrinėti bei suderinti įvairių suinteresuotų šalių interesus bei pateikti rekomendacijas projektus vykdantiems subjektams. Darbo grupei vadovauja mero patarėjas Česlovas Naviera, joje dalyvauja Savivaldybės administracijos, Strėvininkų socialinės globos namų, vietos bendruomenių, Kaišiadorių socialinių paslaugų centro atstovai, Savivaldybės tarybos nariai. Svečio teisėmis taip pat dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, seniūnai.

Dar viena darbo grupė buvo sudaryta, siekiant atlikti prieigos vietovių prie geležinkelių infrastruktūros Kaišiadorių rajono savivaldybėje įvertinimą ir užpildyti klausimyną. Šiai darbo grupei vadovavo mero pavaduotojas Darius Vilimas. Ji savo užduotis jau atliko ir darbą baigė. Pagal darbo grupės pateiktus duomenis AB „Lietuvos geležinkeliai“ planuoja įgyvendinti geležinkelių infrastruktūros pritaikymo neįgaliesiems projektus Kaišiadorių, Pravieniškių ir Žaslių (Guronių) geležinkelio stotyse.

Pagal 2019 m. darbo grupės, nagrinėjusios savivaldybėje teikiamos socialinės pedagoginės, psichologinės ir specialiosios pagalbos efektyvumą, siūlymus praėjusiais metais buvo atliekami socialinio-emocinio ugdymo švietimo įstaigose tyrimai ir ieškoma būdų, kaip pagerinti įstaigų darbą šioje srityje. Pradėtas projektas bus tęsiamas ir 2021 metais. Kaip ir kasmet, situacija ir prioritetai švietimo srityje aptarti su rajono švietimo įstaigų vadovais. Pagrindiniai šių metų tikslai ir toliau išlieka emocinės aplinkos gerinimas, informacinių technologijų atnaujinimas, pradinio ir pagrindinio ugdymo pasiekimų gerinimas, saugios mokymo aplinkos pandemijos ir karantino sąlygomis sudarymas.

Kartu su mero patarėju Audriu Narbutu praėjusiais metais didelį dėmesį skyrėme galimiems investuotojams ir nekilnojamojo turto projektų vykdytojams pritraukti į rajoną. Šiuo tikslu vyko susitikimai su gyvenamųjų būstų statybų projektus vykdančiomis įmonėmis ir kredito įstaigomis (bankais), siekiant išsiaiškinti, kodėl gyvenamosios paskirties statinių statybų projektai sėkmingai vykdomi aplinkinėse savivaldybėse, bet nepasiekia mūsų savivaldybės. Taip siekta ne tiktai sudominti statybų bendroves ir bankus projektų vykdymu mūsų savivaldybėje, bet ir išsiaškinti bei padėti šalinti pagrindines kliūtis. Be to, bendradarbiauta su VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir Kauno laisvosios ekonominės zonos administratoriumi, siekiant paskatinti tolimesnes įmonės „Continental“ investicijas ir naujų darbo vietų kūrimą Lietuvoje.

Žiniasklaidai buvo siunčiami pranešimai apie priimtus Savivaldybės tarybos sprendimus, socialinius, ekonominius, politinius ir kultūrinius įvykius, pandemijos situacijos valdymą. Jie buvo skelbiami ir savivaldybės interneto svetainėje www.kaisiadorys.lt.

Tarptautinis bendradarbiavimas

2020 m. tęsiau Kaišiadorių rajono savivaldybės bendradarbiavimą su Lenkijos Respublikos Bendzino miesto, Estijos Respublikos Jegevos apskrities, Vokietijos Federacinės Respublikos Tvistringeno miesto, Baltarusijos Respublikos Yvijos rajono savivaldybėmis. 2020  metais tradiciniai abipusiai bendradarbiavimo vizitai nevyko dėl nepalankios epidemiologinės situacijos dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), daugiausiai buvo susirašinėjama raštais ir siunčiami sveikinimai.

2020 m. išreiškė norą bendradarbiauti ir sausio mėn. savivaldybėje lankėsi Ukrainos miesto Hola Prystanės (Chersono sritis) miesto delegacija. Susitikimo metu buvo pristatytos abi savivaldybės, aptartos bendradarbiavimo galimybės, pasidalinta abipuse patirtimi įgyvendinant investicinius projektus, diskutuota energijos efektyvumo didinimo, komunalinių paslaugų įmonių darbo klausimais, taip pat susipažindinta su Kaišiadorių rajono investicine ir turistine  aplinka. Vizito metu buvo pasirašytas Kaišiadorių rajono savivaldybės ir Holos Prystanės miesto ketinimo bendradarbiauti memorandumas, kuriame numatoma siekti socialinio, kultūrinio ir ekonominio bendradarbiavimo. Bendradarbiavimo sutartį su šiuo miestu tikimasi pasirašyti 2021 m.

Susirūpinę žmogaus teisių pažeidimais ir situacija Baltarusijoje, Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos ir mero vardu kreipėmės į mūsų partnerių Baltarusijoje Yvijos rajono vykdomojo komiteto pirmininką Aleksandrą Ivanovičių Bulaką, dėkodami už ilgalaikį bendradarbiavimą ir išreikšdami solidarumą Yvijos gyventojams, reikalaujantiems laisvų, skaidrių ir demokratiškų rinkimų ir prašydami užtikrinti Yvijos rajone gyvenančių žmonių saugumą taikių protestų metu nuo tramdytojų ir provokuotojų.

Savivaldybės reprezentacija ir renginiai

Praėjusių metų pandemijos ir karantino situacija pakoregavo savivaldybės ir kultūros įstaigų planus, todėl renginių savivaldybėje buvo gerokai mažiau ir jie buvo kuklesni.

2020 metų sausio mėn. Kaišiadorių kultūros centre vyko „Metų apdovanojimų 2019“ vakaras, kurio metu buvo pagerbti geriausi metų startuoliai, verslo įmonės, nusipelnę asmenys, bendruomenės. Deja, bet šiais metais panašių apdovanojimų už 2020 metus rengti nebuvo galimybių.

Kaip ir ankstesniais metais, 2020 m. sausio mėnesį kartu su VšĮ Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centru dalyvavau 8-oje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje ADVENTUR 2020, kurioje pasveikinome aukšto įvertinimo „EDEN patraukliausių Lietuvos sveikatos turizmo vietovių“ kategorijoje sulaukusią kaimo turizmo sodybą UAB „Atokampis“, pristatėme lankytinas ir poilsio vietas Kaišiadorių rajone bei rajono renginius.

Taip pat sausio mėnesį Žiežmarių kultūros centre dar spėjo įvykti Žemės ūkio ministerijos organizuojami apdovanojimai „Krašto Auksas“, kuriuose įvertinimų sulaukė ne tiktai Kaišiadorių rajono savivaldybėje, bet ir visoje Kauno apskrityje veikiančios kaimų bendruomenės.

Vasario mėnesį parodų centre „Litexpo“ Vilniuje vyko Lietuvos kultūros centrų pristatymas, kurio metu taip pat buvo pristatyta planuota Kaišiadorių miesto šventė „Skambėkit, Kaišiadorys“. Deja, bet šiai planuotai šventei nebuvo lemta įvykti, o Kaišiadorių miesto 430 metų jubiliejaus šventė buvo perkelta į rugsėjo mėnesį ir apsiribojo šeimų iškyla, ekskursija, Kaišiadorių muziejaus organizuota konferencija „Kaip Kaišiadoryse šventes švęsdavo 1918–1940 m.“, nedideliu koncertu Kaišiadorių kultūros centre ir paroda.

Ne taip iškilmigai kaip galėtų būti paminėtas ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metis, o Kaišiadorių rajono savivaldybės garbės piliečio regalijos įteiktos architektui Stasiui Petrauskui. Kita vertus, karantinas skatino ieškoti naujų sprendimų. Vienas tokių buvo vasarą Kaišiadorių miško parko estradoje rodytas kinas po atviru dangumi ir filmas „Džentelmenai“. Kinas po atviru dangumi buvo rodomas ir Žiežmarių kultūros centre. Per trumpą atokvėpio tarp pirmojo ir antrojo karantino laikotarpį vyko kultūros vakarai ir penktadienio koncertai naujoje erdvėje – Kaišiadorių Algirdo Brazausko parke. Taip pat vyko tradiciniai Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos renginiai liepos 6 d., „Judėjimo savaitės“ renginiai bei tradicinis renginys „Šoka visa Lietuva“ rugsėjo mėn.

Svarbus praėjusių metų įvykis buvo kardinolo Vincento Sladkevičiaus 100-ųjų gimimo metinių minėjimas, kuris vyko rugpjūčio 23 d. Tą dieną Kaišiadorių katedroje buvo aukojamos iškilmingos šventosios Mišios, kuriose apsilankė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Taip pat minėjimo renginys ir koncertas vyko kardinolo tėviškėje, Rožinio slėpinių parke Guronyse. Šie 2021 metai Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais, todėl daug renginių suplanuota ir šiais metais.

Reprezentacijos galimybės taip pat buvo apribotos, tačiau, kaip ir ankstesniais metais, vyko žurnalistų turas rajone ir nacionalinėje žiniasklaidoje buvo pristatytos rajone veikiančios įmonės: UAB „Investara“ (krevečių ūkis „Local Ocean“), UAB „Dinapolis“, UAB „Arostė“, UAB „Tomaldras“, UAB „Printėja“, Irmantas Kanaševičius („Verendi“) „Vėjų fėja“ ir kitos. Mero patarėjo Audrio Narbuto iniciatyva buvo rengiami ir žiniasklaidoje platinami straipsniai apie mūsų rajono privalumus ir galimybes, dalintasi sėkmingomis naujakurių istorijomis. Taip pat Kaišiadorys balandžio mėn. buvo pristatyti televizijos laidoje „Nepažintas meras“, o lapkričio mėn. Kaišiadorys buvo pristatyti „Lietuvos ryto“ televizijos lrytas.tv laidoje „Lietuvos miestai“. Prie šios laidos filmavimo prisidėjo ir rėmėjai AB Kaišiadorių paukštynas bei UAB „Gudobelė“.

Praėjusių metų pavasarį pradėjo veikti ir atnaujinta patogesnė bei silpnaregiams pritaikyta savivaldybės interneto svetainė, kurioje galima patogiau matyti savivaldybės informaciją, vykdomus projektus, gauti savivaldybės specialistų konsultacijas. Šį interneto svetainės atnaujinimo projektą koordinavo mero patarėjas Tautvydas Krilavičius.

Planuojamų 2021 m. svarbiausių darbų kryptys

2021 m. planuojama tęsti pradėtus projektus bei pradėti naujų projektų įgyvendinimą. Šiais metais bus užbaigta buvusio kino teatro pastato rekonstrukcija, taip pat Kaišiadorių miesto stadiono rekonstrukcija, Kaišiadorių rajono savivaldybės bendrojo plano keitimo procedūros, nakvynės namų rekonstrukcija ir savarankiško gyvenimo namų įrengimas. Planuojama užbaigti geriamojo vandens ir buitinių nuotekų tinklų įrengimo Guronių ir Talpūnų kaimuose darbus bei pradėti Pravieniškių nuotekų valyklos rekonstrukciją. Taip pat planuojama pradėti vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų įrengimo darbus Pravieniškių kaimo dalyje, pradėti vaikų dienos centro Žasliuose pastato statybą.

Prie svarbių investicinių projektų galima nurodyti ir tęsiamus šaligatvių atnaujinimo, gatvių apšvietimo įrengimo ir kitus darbus Gudienoje. Šiais metais bus pradėti ir pėsčiųjų bei dviračių tako prie kelio Nr. 1808 nuo Kaišiadorių link Stasiūnų įrengimo darbai ir dalies pėsčiųjų-dviračių tako prie Paukštininkų gatvės Kaišiadoryse įrengimo darbai. Bus vykdomi ir konteinerinio tipo šilumos katilinių įrengimo prie daugiabučių namų ir savivaldybės įstaigų Pravieniškėse darbai, nes rudenį planuojama atsijungti nuo Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administruojamos šilumos tiekimo sistemos.

Šiais metais, parengus techninį projektą, turėtų prasidėti ir ilgai laukti naujo Kaišiadorių muziejaus pastato statybos darbai, kuriuos planuojama užbaigti per kelerius metus. Kalbant apie naujų pastatų statybą, tai planuojama įvertinti ir naujos universalios sporto arenos su plaukimo baseinu statybos galimybes bei parinkti objektui tinkamą vietą, o ateinančiais metais būtų galima parengti techninį projektą ir pradėti objekto statybas.

Planuojama svarbi naujovė rajono kelių ir gatvių tvarkymo srityje – sudaryti prioritetinį remontuojamų kelių visame rajone sąrašą ir to sąrašo pagrindu nupirkti darbus pagal privačiosios –viešosios partnerystės modelį. Taip šalia įprastų kasmetinių Lietuvos automobilių ir kelių direkcijos finansuojamų rajono kelių ir gatvių tvarkymo darbų atsirastų galimybė atlikti didelės apimties tvarkymo darbus visose seniūnijose, už kuriuos vėliau būtų atsiskaitoma kasmet per 10–15 metų laikotarpį.

2021 m. planuojama atlikti reikiamas viešųjų pirkimų ir projekto rengimo procedūras bei pradėti šviestuvų pakeitimo į LED šviestuvus darbus visame rajone. Taip pat vykdyti praėjusiais metais Savivaldybės tarybos priimtą sprendimą dėl šviestuvų atnaujinimo 58-iose rajono gatvėse darbus. Energijos vartojimo efektyvumą planuojama didinti ir modernizuojant VšĮ Kaišiadorių ligoninės bei Rumšiškių kultūros centro pastatus viešosios ir privačios partnerystės būdu, todėl šiais metais planuojama pradėti šių projektų įgyvendinimo procedūras.

Toliau bus tęsiami rajono biudžetinių įstaigų efektyvumo didinimo darbai, planuojama baigti pagrindinius „Lean“ vadybos sistemos diegimo darbus, parengti bei įdiegti gyventojų aptarnavimo standartą, kitaip dar vadinamą „piliečių chartija“.

Strateginių dokumentų ir teritorijų plėtros srityje šiais metais bus rengiamas Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo specialusis planas, taip pat Kaišiadorių rajono atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas ir atsinaujinančių išteklių plėtros specialusis planas. Iki metų pabaigos kartu su kitomis Kauno regiono savivaldybėmis bus rengiamas Kauno regiono strateginis plėtros planas, kurio pagrindu ateityje bus finansuojami investiciniai projektai regione ir savivaldybėje.

Kaip ir praėjusiais metais, didelis dėmesys bus skiriamas investuotojams pritraukti ir bus pradėti infrastruktūros bei miesto inžinerinių tinklų projektavimo investuotojams siūlomo savivaldybei priklausančio laisvo žemės sklypo Pramonės gatvėje darbai. Taip pat planuojama rengti naujakurių skatinimo programą. VšĮ Kaišiadorių ligoninėje, jeigu tam nesutrukdys koronaviruso sukelta pandemija, planuojama vykdyti geriatrijos paslaugų projektą ir plėtros darbus, o VšĮ Kaišiadorių pirminės sveikatos priežiūros centre tęsti kapitalinio remonto darbus. Bus vykdomi ir svarbūs darbai seniūnijose.

Kaišiadorių r. savivaldybės inf.
Naujienos iš interneto