Kelią Seime skinasi dar vienas „Šeimų paketo“ siūlymas – trumpesnė darbo savaitė mažuosius auginantiems tėvams
Seimas pritarė Liberalų sąjūdžio frakcijos pateiktam ir Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen inicijuotam siūlymui viešojo sektoriaus darbuotojams, kurie grįžta į darbą dar nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, sutrumpinti darbo valandas iki 32 valandų per savaitę.
„Kartu su dar dviem, jau pateiktais ir registruotais projektais, tai sudaro vadinamojo „Šeimų paketo“ pirmąjį etapą. Vyriausybės programoje įsipareigojome plėsti priemones, mažinančias darbuotojų patiriamą spaudimą nesusilaukti vaikų, kuriant šeimoms draugiškesnę aplinką. Šis projektas – vienas iš šio išsipareigojimo įgyvendinimo žingsnių. Visų pirma, norėčiau sugriauti keletą klaidingų prielaidų, pasklidusių viešojoje erdvėje dėl šio projekto – tai nėra naujos papildomos socialinės garantijos tėvams suteikimas. Pagal mūsų projektą, sutrumpinta darbo savaitės norma galės pasinaudoti tik tie tėvai, kurie atsisakę vaiko priežiūros išmokos grįžta į darbą, mainais gaudami lankstesnes darbo sąlygas. Taigi, tai tėra alternatyvos sukūrimas, tėvai galės pasirinkti: arba likti vaiko priežiūros atostogose, arba grįžti į darbo rinką anksčiau, mainais gaudami lankstesnes darbo sąlygas“, – Seimo posėdyje sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Liberalų sąjūdžio frakcijos narės Editos Rudelienės teigimu, sutrumpinta darbo savaitė iki 4 dienų arba 32 valandų per savaitę tėvams, auginantiems vaikus iki trejų metų, paskatins darbuotojus anksčiau grįžti į darbo rinką ir sumažins atotrūkį tarp vyrų ir moterų pajamų vidurkio, kuris Lietuvoje siekia net 16,6 proc.
„Siūlymas įteisinti trumpesnę darbo savaitę tėvams, auginantiems vaikus iki trejų metų, paskatintų moteris greičiau grįžti į darbo rinką ir tęsti karjerą. Mano nuomone, būtina kurti teisinį mechanizmą, kuris paskatintų tėvus anksčiau sugrįžti į darbo rinką ir leistų skirti pakankamą dėmesį vaiko priežiūrai, tad trumpesnės darbo savaitės siūlymas – vienas iš tokių instrumentų. Be kita ko, valstybinės institucijos nelabai gali konkuruoti su privataus sektoriaus darbdaviais, kuriant geresnes darbo sąlygas savo darbuotojams, todėl šis sprendimas padidintų valstybinių institucijų konkurencingumą“, – kalbėjo E. Rudelienė.
Darbo kodekso 112 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas bus svarstomos Socialinių reikalų ir darbo, Biudžeto ir finansų bei Žmogaus teisių komitetuose. Seimo posėdyje planuojama prie šio klausimo sugrįžti gruodžio 14 dieną.