Kokios šildymo kainos mūsų laukia 2021-2022 metais ir ką daryti norint sutaupyti?

Artėjanti žiema ne tik džiugina sniegu bei gražiausiomis metų šventėmis, tačiau kai kuriuos gąsdina šildymo sezonu, kuris ne tik patuština kišenes, tačiau taip pat ir nevisada džiugina šiluma, kurios taip norisi. Ši žiema labiausiai gąsdina tuos, kurie šildo namus dujomis, kadangi labai išaugusios kainos, deja, stipriai sumažins santaupas. Nesidžiaugia ir kūrenantys malkomis, kadangi jų kainas augo kartu su anglimi. Taigi, kas belieka, kai norisi gyventi šiltai, tačiau taip pat ir nenuostolingai?

Pasirenkamos sistemos, kurioms reikia mažiau investicijų išlaikyti

Stebint lietuvių būstų apšildymo pasirinkimus galima pastebėti, kad daugelis sutinka pačią sistemą įsigyti brangiau, tačiau vėliau mokėti mažesnius mokesčius ją išlaikant. Ekonomistai labai giria šį žingsnį. Jis padeda kur kas paprasčiau kontroliuoti savo pajamas ir tuo pačiu nebijoti ateinančio šildymo sezono.

Viena mažiausiai investicijų reikalaujančių įrangų yra šilumos siurbliai, kuriuos galite įsigyti čia: https://www.specdarbai.lt/produkto-kategorija/silumos-siurbliai-oras-vanduo/. Jeigu anksčiau kai kurie dar jų vengė dėl gana nepigių pačios įrangos kainų, tai šiuo metu jos labai nukritusios. Galiausiai, ES siūlo įvairias subsidijas, kurios suteikia dalinį sistemos apmokėjimą. Tokiu atveju pati įranga kainuoja mažai, galiausiai, jos išlaikymo kaštai kiekvieną mėnesį – dar mažesni.

Specialistai teigia, kad įdiegus namuose šilumos siurblius oras-oras arba oras-vanduo galima sutaupyti net iki 70 % energijos lyginant su anksčiau dažniausiai naudotais kieto arba dujų katilais.

Kietas kuras – bus draudžiamas?

Nors šiuo metu apšildyti namus galima ir kieto kuro katilais, kuriuose dažnai žmonės degina ir tai, ko nerekomenduojama nei pagal saugumo reikalavimus, nei pagal aplinkosaugos rėžius, visgi, tikima, kad ateityje kieto kuro katilai turės būti naikinami, kadangi tai yra nesaugi ir tuo pačiu neekologiška šilumos išgavimo galimybė.

Labiausiai į akis krenta briketai, taip pat ir durpės, kurios degindamos skleidžia juodus dūmus labai apsunkinančius kaimynų gyvenimą. Ne tik nemalonus kvapas, tačiau taip pat ir įtaka sveikatai skatina susimąstyti apie šilumos išgavimo sistemas.

Šiais metais kūrenantys būstus kietu kuru, dažniausiai malkomis arba briketais, deja, taip pat turės patuštinti piniginę kur kas labiau. Fiksuojamas kainų augimas siekia net 20 %, tad dažnai viena pigesnių vadinamu energija, deja, nebe tokia ir pigi.

Dujos – prabaga?

Turbūt daugiausia apkalbų šiais metais sulaukė namai, kurie yra apšildomi dujomis. Žinoma, taip pat ir daugabučiai, tačiau jie dažniausiai neturi pasirinkimo, tad tenka taikytis prie tų taisyklių, kurios yra keliamos visiems.

Dujų kaina kito radikaliai ir nors siūlomos įvairios kompensacijos, kurios turėtų padėti žmogui neprarasti visų santaupų sumokant už šilumą, deja, tokia pagalba dažniausiai yra per maža.

Gana aktyviai sukluso ir tie, kurie jau kurį laiką galvojo apie dujinius katilus savo namuose. Nors tai gana patogi būsto apšildymo galimybė, tačiau reikia nepamiršti, jog svarbus ir ekonominis aspektas. Kainuoja ne tik šilumos išgavimas, tačiau taip pat ir pati įranga, kurios kaina yra didelė ir gali dar didėti priklausomai nuo dujų linijos bei kitų niuansų. Natūralu, kad daugeliui tai nebeatrodo patrauklus pasirinkimas, kuris juokais net vadinamas viena brangiausių alternatyvų.

Šiais laikais išvengti kainų augimo nepavyks niekam. Tačiau tie, kurie būstus šildosi su šilumos siurbliais vis vien sutaupys, kadangi elektros energijos kainos neaugs taip stipriai. Visiems kitiems siūlome jau dabar pradėti galvoti apie kitas, pigesnio išlaikymo reikalaujančias sistemas. Dažniausiai pardavėjai siūlo galimybę įsigyti išsimokėtinai, todėl nusipirkti gerą šilumos siurblį galima dabar, o mokėti – dalimis!

Nr. 21/35