Nacionalinis visuomenės centras primena apie gyvūnų keliamą pavojų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai primena, kad tėvai ir vaikai turi žinoti kaip saugiai elgtis su gyvūnais. Per šių metų 6 mėnesius jau užregistruoti 4 atvejai, kuomet vaikai nukentėjo nuo gyvūnų įkandimų ar įdrėskimų. 2016 metais Kaišiadorių rajone užregistruota 13 vaikų nukentėjusių nuo gyvūnų atvejų. Paprastai vaikai nukenčia nuo savų augintinių.

 Pasiutligė – mirtinai pavojinga liga

Pasiutligė – ūmi mirtina virusinė žmonių ir gyvūnų užkrečiama liga. Infekcijos šaltinis dažniausiai būna gamtoje sergantys laukiniai gyvūnai, kurie atklysta į gyvenvietes, vienkiemius, kaimus, sodybas ir užpuola žmones, naminius gyvūnus. Žmonės užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną nei per rūbus.

Norint apsisaugoti nuo pasiutligės reikia vengti kontakto su valkataujančiais, laukiniais gyvūnais. Jei vis dėlto įkando, apdraskė ar apseilėjo koks įtartinas gyvūnas, nereikia pulti į paniką, o pirmiausia padėti sau – skubiai įkandimo vietą nuplauti vandeniu su muilu, esant galimybei dezinfekuoti žaizdos kraštus jodo tirpalu ar spiritu ir kuo greičiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Gydytojas įvertinęs galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, paskirs atitinkamą gydymą. Skiepai yra vienintelis profilaktikos būdas kuomet apkandžioja sergantis arba nežinomas gyvūnas.

Džiugu paminėti, jog Kauno apskrityje nuo 2011 metų gamtinių pasiutligės židinių nebuvo nustatyta.

Toksokarozė

Toksokarozė yra zoonozė (gyvūnų platinama liga), kurią sukelia kirmėlių toksokarų lervos. Toksokarozės platintojai yra sergantys šunys ir katės, teršiantys savo išmatomis aplinką. Žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžese, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Žmogus užsikrečia patekus toksokarų kiaušinėliams per burną į virškinimo traktą. Dažniausiai šia liga užsikrečia ir serga 4 – 14 metų amžiaus vaikai, kurie neturi reikiamų higieninių įgūdžių. Daugeliu atvejų liga gali praeiti be simptomų, tačiau ligonis gali karščiuoti, atsiranda pilvo skausmai, gali pykinti, vemti, viduriuoti. 

Profilaktika paprasta – būtina laikytis higienos, plauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį, pažaidus su šunimi, kate. Nevalgyti neplautų vaisių, daržovių. Tinkamai elgtis su šunimis, katėmis, neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės Reguliariai gydyti šunis, kates nuo kirminų. Šunis vedžioti jiems skirtose aikštelėse, surinkti jų išmatas į maišelius ir išmesti į konteinerius. Nežaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais. Rūpintis savo augintinių švara.

Naujienos iš interneto