Paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija. Lietuva prašo EK kompensuoti ūkininkams stichijos padarytus nuostolius

Dėl itin gausaus lietaus šalies ūkininkams patyrus milijoninius nuostolius, spalio 4 dieną Vyriausybė pritarė valstybės lygio ekstremaliosios situacijos skelbimui. Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

„Rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje daugelyje Lietuvos rajonų daugiametė kritulių norma viršyta 4 ir daugiau kartų. Tokios kritinės padėties žemės ūkyje nebuvo 40 metų. Apsemta daugiau kaip 140 tūkst. ha įvairių pasėlių, kai kuriuose rajonuose nenuimta iki 50 proc derliaus.  Žemdirbiai neturėjo galimybės apsidrausti nuo tokios rizikos, nes nuo to tiesiog niekas nedraudžia. Ėmėmės priemonių, kad būtų palengvinti įsipareigojimai Nacionalinei mokėjimų agentūrai, Ekoagros, kalbamės su bankais, grūdų supirkėjais, tačiau nemažai ūkių yra labai sudėtingoje situacijoje, todėl valstybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimas suteiks daugiau galimybių siekiant patirtų nuostolių kompensavimo“, – teigia žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

Žadama atverti rezervo fondą ūkininkams kitoms reikmėms – skirti lėšų teisinėms konsultacijoms ir deryboms su pirkėjais.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką Žaną Klodą Junkerį su prašymu kompensuoti nuostolius, kuriuos šalies ūkininkai patyrė dėl pasėlius nusiaubusių liūčių.

„Su dideliu nerimu kreipiuosi į Jus dėl susidariusios sudėtingos situacijos Lietuvos žemės ūkio sektoriuje, kuri kilo dėl ilgalaikių liūčių. Labiausiai nukentėjusiems ūkiams gresia bankrotas, kasdien iš savivaldybių siunčiami vis nauji pranešimai apie ūkininkų patiriamus nuostolius. Dėl susidariusios kritinės situacijos prašome Europos Komisijos, atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisės aktuose numatytas galimybes ir priemones (kurios padėtų likviduoti gamtinių stichijų padarinius) iš ES biudžeto skirti paramą nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkų nuostoliams kompensuoti“, – rašoma premjero kreipimesi į Europos Komisijos vadovą.

Iškritę krituliai sukėlė ilgalaikę žalą ūkininkams: žuvo dalis derliaus arba ženkliai pablogėjo jo kokybė, kai kuriose savivaldybėse nenuimta daugiau kaip 50 proc. derliaus. Stichija palietė žemdirbius visos Lietuvos mastu, tačiau labiausiai nukentėjo Rytų Lietuvos savivaldybės. Žemdirbių patirti nuostoliai šiai dienai vertinami 40 mln. eurų.