Reikia ištraukti automobilį – ką daryti?

Kartais nutinka taip, jog automobilis nuslysta nuo kelio, sugenda netikėčiausiose vietose ir ne tik. Jeigu su juo negalite važiuoti arba patekote į bėdą, reikia ieškoti išeičių. Tačiau kaip? Nors nė vienam skaitytojui nelinkime patekti į tokią situaciją, tačiau joje atsidūrus patiems arba, kai taip nutinka mūsų pažįstamiems, pravartu žinoti, kaip elgtis ir ką daryti. Apžvelkime.

Jei nuvažiavote nuo kelio

Dėl slidžios kelio dangos, netikėto kliūties vengimo ar kitų problemų gali pasitaikyti situacijos, dėl kurių nuvažiuojama nuo kelio. Nors dažniausiai tai nutinka vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, tačiau šitokio tipo incidentai galimi ištisus metus. Patekę į tokią situaciją pasistenkite išlipti iš automobilio ir apžiūrėti aplinką. Galbūt pavyktų išvažiuoti patiems? Pamėginkite su kastuvėliu ar kitu įrankiu prakasti žemę aplink ratus, pabarstyti smėlio. Pasitaiko situacijų, kada tai padeda.

Tačiau, jei išvažiuoti įmanoma tik per privačią žemę arba pernelyg stačius kalnus bei kliūtis, pats laikas kviesti evakuatorių – manipuliatorių.

Jei jus „užstatė“

Nors tai – gana kasdieniška situacija, tačiau pasitaiko ir taip, kad žmonės vieni kitus užstato. Šiuo atveju skirkite šiek tiek laiko paieškoti automobilio šeimininkų. Tačiau, jeigu skubate arba sprendimo rasti nepavyksta – kreipkitės į policiją.

Tik jie turi teisę patraukti automobilį (iškviesti manipuliatorių ar tralą). Deja, bet skubantiems, vienintelė legali išeitis tokiu atveju – naudotis automobilių dalinimosi paslaugomis, viešuoju transportu ar draugų pagalba.

Jei automobilis nebejuda arba negali dalyvauti eisme

Jeigu tai – techninis gedimas, rekomenduojama išeitis – manipuliatoriaus, fiskaro nuoma. Ypač daugiabučių kiemuose, kur automobilį reikėtų pritempti prie tralo, geriausia – rinktis manipuliatorių, kuris jį gali užsikelti net iš nepatogių situacijų.

Priešingu atveju galima sukelti žalą kitų žmonių transporto priemonėms.

Jei patekote į eismo įvykį

Jei patekote į eismo įvykį, visų pirma reikia atlikti teisinius formalumus. Nukentėjus asmenims ar viešam turtui, ar nesutariant dėl kaltės – kviečiama policija bei kitos tarnybos. Jeigu nukentėjo tik turtas, o vairuotojai sutaria dėl kaltės, galima patiems užpildyti įvykio deklaraciją.

Tačiau ką daryti toliau? Dažniau nei rečiau net smulkus smūgis gali sutrikdyti įvairių mazgų, elektronikos veikimą automobilyje. Pavyzdžiui, prakiurdyta žarnelė ar išmuštas bakelis gali išleisti aušinimo skystį ar tepalą ir, variklis perkais pavažiavus vos porą minučių. Dėl to, jeigu po smūgio yra nors 1 % dvejonių ar abejonių, kvieskite tralą arba manipuliatorių, jei žala – rimtesnė bei automobilį vežkite į servisą.

Nr. 23/55