Trys dienos apie paveldą, jo išsaugojimą ir restauravimą
Spalio 21-23 d. į Lietuvos liaudies buities muziejuje vykusį praktinį seminarą-restauracijos dirbtuves susirinko paveldo išsaugojimu suinteresuoti bei restauravimu užsiimantys dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Čekijos.
Šio seminaro metu pagrindinis dėmesys skirtas interjerui – buvo tvarkomi ir restauruojami muziejuje saugomi mediniai baldai (kėdės, kubilai, skrynia) ir durys. Seminaro dalyviai dirbo 6 teminėse darbo grupėse: etnografiniai baldai (vad. Algirdas Šalkauskas), polichromija (vad. Raimonda Žukauskaitė), metalas (vad. Audronė Gogelienė), mediniai kubilai (vad. Valentinas Kirelis), pastatų durys (vad. Romualdas Valantis), o studentai iš Čekijos gamino lauko suoliuko kopiją. Neapsieita ir be teorinių žinių papildymo – seminaro metu vyko ir paskaitos-diskusijos. Interjero architektė Gitana Valavičiūtė kalbėjo tema „Lietuviškų namų pajauta“ ir pasakojo apie tai, kaip svarbu sukurti jaukų ir savitą interjerą, atliepiantį žmogaus poreikius urbanizuotoje modernioje visuomenėje, ir kaip tai pasiekti. Svečias iš Estijos, tvarios renovacijos centro Taline kūrėjas ir vadovas Tarmo A. Elvisto buvo parengęs net du pranešimus – „Tvarios renovacijos informacinio centro NVO Taline veikla ir patirtys“ ir „Geriausios medinių namų renovacijos ir vertingų vietovių apsaugos praktikos Estijoje“. Jis pasakojo apie tai, kas yra tvari renovacija ir restauracija, kaip prie to prisideda jo paties įkurto centro veikla, su kokiais iššūkiais susiduria bei dalijosi sėkmės istorijomis. Taip pat Tarmo A. Elvisto dalijosi ir praktiniais patarimais apie tai, kaip tvariai, ekologiškai ir kokybiškai galima apsaugoti medinį paveldą, pagerinti pastatų šilumines savybes, energijos vartojimo efektyvumą.
Baigiamasis šio seminaro ir viso projekto akcentas – atnaujintų restauracijos dirbtuvių atidarymas. Jas atidarydama LLBM direktorė Gita Šapranauskaitė džiaugėsi projekto suteiktomis galimybėmis pažinti kaimynus ir išmokti naujų dalykų bei dėkojo kolegoms, kurie susitelkę laiku įgyvendino visas projekte numatytas veiklas. Atnaujintos dirbtuvės – dar vienas svarbus žingsnis muziejuje įkurto medinės architektūros tyrimo ir mokymo centro veikloje. Čia numatoma rengti įvairias veiklas ir mokymus. Apžiūrėjus dirbtuves bei pristačius per šias kelias dienas atliktus darbus – pagamintą naują medinį suoliuką bei restauruotas interjero detales (kėdes, kubilus, spintos dureles, skrynią), laukė linksmoji dalis, už kurią esame dėkingi „Inovacijų poligono“ vadovui Rimantui Varanauskui. Renginio dalyviai komandomis varžėsi senoviniame riterių žaidime „bliūdaslydis“, puošė dirbtuves globosiančio kauko plaukus įvairiomis žolėmis, rašė įspūdžius po seminaro ir linkėjimus ateičiai. Galiausiai visi išsiskirstė įgiję daugiau patirties ir žinių, užmezgę ryšių bei su nauju įkvėpimu ateities projektams.
Praktinis seminaras-restauracijos dirbtuvės organizuotos įgyvendinant INTERREG VA LATVIJA – LIETUVOS PROGRAMOS 2014–2020 m. projektą „Viešųjų paslaugų kultūros paveldo išsaugojimui plėtra“ DEVHERI, Nr. LLI-350.