Tuberkuliozė – pavojinga liga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai primena, kad kiekvienais metais kovo 24 d. minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Jos tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į šios ligos plitimą bei dedamas pastangas kovojant su ja. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, tuberkuliozė viena labiausiai paplitusių ir pavojingų visuomenės infekcinių ligų, kurios gydymas gali užtrukti net iki kelių metų.

Kvėpavimo organų tuberkuliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, plintanti oro lašeliniu būdu į aplinką. Pagrindinis užkrato šaltinis yra žmogus sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma.

Kaip plinta tuberkuliozė?

Sergantis atvira plaučių tuberkulioze žmogus su seilių lašeliais išskiria tuberkuliozės sukėlėjus (mikobakterijas), jis kalba, kosėja, čiaudi ir tokiu būdu  mikobakterijos patenka į orą, ant aplinkinių daiktų, žemės. Ore mikobakterijos gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus įkvėpęs užteršto mikobakterijomis oro gali tapti infekuotu. Kvėpavimo organų tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama po ilgo kontakto su sukėlėju, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga kvėpavimo organų tuberkulioze. Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikobakterijų, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia kvėpavimo organų tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo.

Dažniausiai suserga žmonės, kurių prastos higieninės, sanitarinės, darbo sąlygos, nepakankama mityba, kurie serga įvairiomis ligomis (lėtinės nespecifinės plaučių ligos, cukrinis diabetas  ir kt.), kurių nusilpęs imunitetas.

Pagrindiniai šios ligos požymiai

Sergant atvira plaučių tuberkulioze iš pradžių ligos simptomų gali nebūti, tačiau procesui plintant, dažniausiai pradedama negaluoti. Ligonis kosti, kosulys gali trukti 3 ir daugiau savaičių, dažnai skrepliuoja (kartais su krauju), naktį prakaituoja, atsiranda nuovargis, netenka apetito, karščiuoja, mažėja svoris. Esant tokiems požymiams būtina nelaukiant kreiptis pas savo šeimos gydytoją.

Tuberkuliozės profilaktika

Skiepai nuo tuberkuliozės. Tuberkuliozės infekcija ypač pavojinga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl nesusiformavusio imuniteto. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimiai skiepijami BCG vakcina 2-3 dieną po gimimo.

Profilaktiniai sveikatos tikrinimai. Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir vėliau kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve) turi būti atliktas tuberkulino (Mantu) testas. Tai paprastas odos testas, kurio metu nedidelis kiekis tuberkulino įšvirkščiamas po oda vidinėje dilbio dalyje. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Vaikams papulė 5-16 mm, o suaugusiems 5-20 mm, paraudimas – teigiama reakcija. Teigiamas testas reiškia, kad žmogus yra infekuotas TB.

Patalpų vėdinimas. Patalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą siekiant sumažinti susidūrimo su tuberkuliozės užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose. Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai. Ventiliacija gali būti natūrali, mechaninė ir mišri.

Prevencija ir priemonės sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims. Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio kontakto su sergančiuoju uždaroje patalpoje, naudoti medicinines kaukes, reguliariai ir dažnai vėdinti patalpas, kruopščiai valyti aplinkos paviršius, nesinaudoti ligonio daiktais, kruopščiai plauti rankas, atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų būklę. Šeimos, kolektyvo nariams būtina profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus, stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, dažnai būti gryname ore, reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą.