Vilniečių pora avanso už butą vos nesumokėjo sukčiams – kaip apsisaugoti?

Paskutiniu metu vis kalbant apie įkaitusią NT rinką, netyla kalbos ir apie galimus sukčiavimo atvejus. Kuomet būstų pasiūla maža, o norinčiųjų pirkti daug, atsiranda ir neteisėtai pasipelnyti bandančių žmonių, tad kaip apsisaugoti ir neprarasti tūkstančių pinigų?

Įkaitusioje rinkoje – vis daugiau sukčių

Dauguma jau turbūt girdėjo apie rekordinę NT rinką, kurioje atoslūgio – kol kas nematyti. Rinkoje daug parduodančių ir dar daugiau perkančių, o tai lemia ir neatsakingų sprendimų riziką. Kaip sako NT brokerė Ernesta Lunskytė, sprendimai šiuo metu priimami kaip niekad greitai: „Pirkėjai, radę sau patinkantį butą, nebeturi laiko svarstyti, galvoti, kadangi norinčiųjų pirkti būstą, o ypač – gera kaina, visuomet daug. Tad kuomet pardavėjai pasiūlo gerą kainą, rezervacija dažniausiai atliekama čia pat apžiūroje arba per artimiausias valandas, tad sprendimų rizika visuomet didesnė.“

Kaip pasakoja NT brokerė, greitai atliekant sprendimus, daugėja ir nuo sukčiavimo atvejų, kadangi tokiais atvejais tariami pardavėjai skubina duoti rankpinigius, avansą ir rezervuoti butą, o nepatyrę pirkėjai, pirkdami patys be jokios pagalbos, dažnai patiki, nenorėdami prarasti patinkančio buto.

Vilniečių porą išgelbėjo konsultacija

Su panašia situacija neseniai susidurti teko ir pačiai NT brokerei: „Dar gruodį, prieš didžiąsias metų šventes, klientai rado sau patinkantį butą ir jau norėjo jį rezervuoti bei pasirašyti preliminariąją sutartį. Visgi, gavus sutartį ir man ją peržiūrėjus, buvo akivaizdu, kad reikalingos korekcijos, kurių tariami pardavėjai nesutiko atlikti. Taip pat paprašius pateikti buto dokumentus, kad jie parduoda turtą, kuris tikrai nuosavybės teise priklauso jiems, atsisakė tai padaryti ir daugiau nebebuvo galima susisiekti. Panašu, kad supratę, jog taip lengvai apgauti nepavyks – dingo.“

Kaip sako brokerė Ernesta Lunskytė, jei klientai nebūtų konsultavęsi, sutartį būtų pasirašę ir avansą sumokėję, tačiau kaip pati tikina, to jokiu būdu daryti negalima, jei pardavėjai kelia įtarimą. Anot jos, pardavėjai privalo pateikti savo duomenis ir įrodyti, kad butas, kurį aprodė yra jų, o ne nuomojamas ar kokių draugų: „Šiais laikais sukčiai tikrai gudrūs ir prisigalvoja labai įtikinamų variantų, tad pirkėjai privalo išsaugoti šaltą protą ir racionaliai įvertinti visas aplinkybes, o to nesuprasdami, tiesiog konsultuotis.“

Kitu atveju – kiekvienas perkantis NT gali prarasti tūkstančius pinigų, sugaišti laiką ir neturėti namų, apie kuriuos taip svajojo ir ilgai taupė.