Atnaujinta informacija apie incidentą Suomijos Olkiluoto atominėje elektrinėje

Suomijos radiacinę ir branduolinę saugą reguliuojančioji institucija (STUK) informavo, jonizuojančiosios spinduliuotės lygis aplink Olkiluoto branduolinę elektrinę yra nepakitęs, radioaktyviųjų medžiagų  į aplinką nepateko, todėl gyventojams ir aplinkai pavojaus nėra. Kurį laiką po incidento jonizuojančiosios spinduliuotės lygio padidėjimas buvo fiksuojamas tik Olkiluoto branduolinės elektrinės 2-ojo bloko pastato viduje, tačiau šiuo metu jis yra įprastinis, o darbuotojai nepatyrė papildomo apšvitos dėl incidento.

Suomijos energetikos įmonė „Teollisuuden Voima“ (TVO), kuri valdo Olkiluoto branduolinę elektrinę informavo, kad incidentas įvyko dėl reaktoriaus vandens valymo sistemos gedimo, kuris sąlygojo jonizuojančiosios spinduliuotės lygio padidėjimą pagrindiniame garotiekyje. Užfiksavus padidėjusį jonizuojančiosios spinduliuotės lygį suveikė apsauginės sistemos, kurios išjungė reaktorių. Incidento metu reaktorius ir jame buvęs branduolinis kuras nebuvo pažeistas, todėl pavojaus, kad radioaktyviosios medžiagos galėtų patekti į aplinką nėra. Šiuo metu reaktorius yra sustabdytas, vykdomi remonto darbai.

Lietuvos atsakingosios institucijos nuolatos stebi susidariusią situaciją ir apie bet kokį pasikeitimą Lietuvos gyventojus informuos nedelsiant.

Lietuvos radiacijos lygio stebėjimo stotys (RADIS) padidėjusio gamtinio jonizuojančiosios spinduliuotės fono nefiksuoja. RADIS sistemos teikiami aplinkos dozės galios matavimų rezultatai yra nuolatos stebimi, todėl apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu aplinkoje, gyventojus atsakingosios institucijos informuotų nedelsiant.

 Radiacinio fono Lietuvoje stočių teikiamus duomenis nuolatos (24/7) stebi specialistai, taip pat duomenų kitimą gali stebėti ir kiekvienas gyventojas šioje nuorodoje -> http://radis.gamta.lt/

Kilus klausimų dėl informacijos patikimumo Radiacinės saugos centras pasirengęs teikti konsultacijas tiek el. paštu rsc@rsc.lt, tiek telefonu (8 5) 236 1936