Automobilinės vaistinėlės: kam jos skirtos ir kas jose turėtų būti?

Kasdien kelyje autoįvykio metu susižeidžia ir net žūsta žmonės. Dažnai greitosios medicinos pagalbos tenka laukti ilgiau nei norėtųsi dėl nepalankių oro sąlygų, prasto matomumo kelyje ar labai nepatogios geografinės padėties. Štai kodėl taip svarbu visada būti pasiruošus suteikti pirmąją pagalbą kelyje žmogui, ištiktam nelaimės. Ne be reikalo Lietuvoje kiekviena registruota transporto priemonė turi turėti viduje tinkamai sukomplektuotą automobilinę vaistinėlę. Tai veiksnys, galintis išgelbėti žmogaus gyvybę ir sveikatą!

Pagal šiuo metu Lietuvoj galiojančius reglamentus pirmosios pagalbos vaistinėlė yra privaloma kiekvieno automobilio įranga. Be abejo, ji taip pat turėtų būti tokiose transporto priemonėse kaip: 

  • autobusai, 
  • traukiniai,
  • taksi, 
  • sunkvežimiai, vežantys žmones, 
  • taip pat transporto priemonės vairavimo pamokoms ir egzaminams.

Visi eismo dalyviai – esant reikalui – privalo suteikti pirmąją pagalbą nelaimės ištiktam žmogui. Pirmosios pagalbos suteikimas neturint elementarių įrankių ir tvarsčių gali apsiriboti greitosios pagalbos iškvietimu telefonu ir profesionalios pagalbos laukimu situacijoje, kai gelbėjant sužalotų žmonių gyvybę ir sveikatą svarbi kiekviena minutė… Būtent dėl to nuo šių metų automobilines vaistinėles turi papildyti turniketas kraujavimui galūnėse stabdyti.

Paruoštą pirmosios pagalbos vaistinėlės rinkinį galite nusipirkti beveik visur – degalinėje, vaistinėje, specializuotoje parduotuvėje ir net internetu… tai galite padaryti čia: https://torx.lt/kategorija/darbo-sauga/vaistineles/. Tokius rinkinius galite ir patys susikompletuoti, tačiau tai užims laiko, o finansine prasme ne kažin ką išlošite. Nepaisant to, kyla klausimas, kaip tai padaryti? Į ką atsižvelgti norint tinkamai sukomplektuoti automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlę?

Nelaimingas atsitikimas gali įvykti bet kam kelyje (net ir labiausiai patyrusiam ir ilgamečiam vairuotojui) ir bet kas – ištiktas streso, šoko ar siaubo – gali pamiršti, ką reikia daryti. Štai kodėl pirmosios pagalbos rinkinyje turite būti popierinė pirmosios pagalbos instrukcija, ką su kuo konkrečiai daryti. 

Vienkartinės pirštinės yra esminis automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlės elementas. Tai pagrindinė apsaugos priemonė, kuri visada turi būti… po ranka. Asmeninei apsaugai taip pat verta turėti keletą apsauginių vienkartinių kaukių.

Situacijų, kai yra didelė rimto sužalojimo tikimybė, kurio metu žmogus ima kraujuoti, gali būti daug, todėl pagrindiniai pirmosios pagalbos vaistinėlės elementai automobilyje yra įvairaus dydžio tvarsčiai (tiek sterilūs, tiek paprasti) ir vandeniui atsparūs pleistrai. Jei kraujavimas gausus, tam nuo šiol kiekvienoje automobilinėje vaistinėlėje turi būti ir turniketas, kuriuo būtų galima ir savarankiškai naudotis, ir kitam padėti. 

Saugos diržai yra svarbus saugos elementas, tačiau kai kuriose situacijose juos reikia nukirpti, kad keleivis išliptų. Laikas čia gali būti labai gyvybiškai svarbus, todėl labai svarbu turėti tinkamas žirkles teikiant pirmąją pagalbą. Jos turi ne tik pleistrus gebėti tinkamai atkirpti, bet būti pakankamai aštrios, kad įveiktų ir saugos diržus.

Visus šiuos išvardintus daiktus ir dar daugiau, ko nespėjome paminėti, turite laikyti specialioje gerai iš tolo matomoje dėžutėje ir, svarbiausia, vairuotojui pasiekiamoje vietoje. Niekada nelaikykite jos bagažinėje, nes tai yra vieta, kuri dažniausiai būna nepasiekiama avarijų metu nei aukoms, nei atvykusiems jiems į pagalbą.

Paskubėkite atsinaujinti savo automobilinių vaistinėlių, kad negautumėte baudos.

Nr. 23/6