Gyventojai rūpinasi savo saugumu: įsirengusių autonominius dūmų detektorius skaičius didėja
Jau dvejus metus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas rengia akciją „Gyvenkime saugiai“. Jos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai lanko gyventojų būstus, teikia konsultacijas ir praktinius patarimus saugios aplinkos ir saugaus būsto klausimais. Tiek pernai, tiek šiemet buvo užsibrėžta aplankyti po 100 tūkst. gyventojų būstų per metus. Šiemet jau aplankyta per 112 tūkst. būstų.
„Priešgaisrinės priežiūros pareigūnai atliko didžiulį darbą ir jo rezultatai akivaizdūs – gerokai sumažėjo žuvusiųjų gaisruose skaičius, – sakė departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. – Akcijos metu paaiškėjo, kad autonominius dūmų detektorius jau turi įsirengę apie 57 proc. gyventojų. Iki reikalavimo juos įsirengti įsigaliojimo šiuos prietaisus turėjo tik 16 procentų gyventojų. Dėl pradėjusių veikti autonominių dūmų detektorių pastaraisiais metais jau buvo išgelbėta ne viena gyvybė ir sumažėjo gaisrų padariniai.“
Štai ir gruodžio 19-tąją skaudžia nelaime galėjo baigtis gaisras Šiaulių rajone, Aukštelkės kaime. Jis kilo daugiabučio namo antrajame aukšte. Šeimininkų tuo metu namuose nebuvo, tačiau kaimynai išgirdo dūmų detektoriaus signalą ir iškvietė ugniagesius. Grįžęs buto savininkas dar mėgino įeiti į vidų, tačiau apsinuodijo degimo produktais ir buvo išvežtas į gydymo įstaigą. Gaisro metu apdegė daiktai, aprūko sienos, suskilo langai. Nuostoliai galėjo būti ir didesni, tačiau bute įrengti net du autonominiai dūmų detektoriai laiku pranešė apie nelaimę.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2017 m., kai autonominiai dūmų detektoriai dar nebuvo privalomi, gaisruose žuvo 103 žmonės, 2018 m. – 86, o šiemet iki gruodžio 20 d. – 65.
Pareigūnai džiaugiasi, kad didžioji dauguma gyventojų, apsilankius jų namuose, geranoriškai bendrauja, išklauso patarimų, domisi savo saugumu ir ugniagesių vizitą vertina labai palankiai.
Kadangi akcijos „Gyvenkime saugiai“ svarbiausias tikslas yra skatinti gyventojus įsirengti autonominius dūmų detektorius, o ne juos bausti, todėl akcijos metu pareigūnai gyventojų nebaudžia. Nors Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad asmenims, nesilaikantiems gaisrinės saugos taisyklių, gali būti paskirta bauda nuo 10 iki 70 eurų.