Kaišiadorių ligoninės direktorė: jeigu niekas nepasikeis, tai reanimacijos veiklą privalėsime stabdyti, nes neliks nei vieno gydytojo

Socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje ir tarp medikų pasigirdus nuogąstavimams, kad Sveikatos apsaugos ministerija karantino laikotarpiu planuoja uždrausti medikams dirbti kitose, negu jų pirmaeilės pareigos, darbovietėse, sunerimo ir Kaišiadorių rajono gydymo įstaigų vadovai. Juk ne paslaptis, kad daugelis medikų dirba ne vienoje, o keliose darbovietėse. O mažesniuose miestuose ir miesteliuose ši problema yra ypač opi. Tačiau, pasak SAM atstovų, tokia tvarka norima įpareigoti medikus dirbti vienoje sveikatos priežiūros įstaigoje, taip bandant užtikrinti, kad COVID-19 neplistų ligoninėse.

Dar balandžio 10 dieną vykusiame Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje VšĮ „Kaišiadorių ligoninė“ direktorė Edita Skarakodienė informavo, kad ją pasiekė informacija, jog Kauno klinikos įpareigoja savo visus darbuotojus, kurie dirba pagrindinėse pareigose, dirbti tik vienoje įstaigoje. Tai reiškia, kad jeigu gydytojas dirba Kauno klinikose, tai jis visoje Respublikoje kitoje įstaigoje dirbti negali.

Pasak ligoninės direktorės, Kaišiadorių ligoninėje šiai dienai iš dirbančių dvylikos gydytojų reanimatologų anesteziologų, nei vieno nėra dirbančio pirmaeilėse pareigose. Visi jie yra dirbantys antraeilėse pareigose ir jeigu Kauno (viena gydytoja yra iš Vilniaus) gydymo įstaigos pareikalaus, jie privalės grįžti dirbti į savas įstaigas. „Jeigu ši tvarka nebus atšaukta, tuomet Kaišiadorių ligoninė privalės stabdyti reanimacijos veiklą, nes neliks nei vieno gydytojo“ – Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje kalbėjo E. Skarakodienė.

Kaišiadoriečiams.lt skirtame laiške Kaišiadorių ligoninės direktorė minėjo, kad šiuo metu ligoninė išgyvena sudėtingą laikotarpį.

„Kai daugelis žmonių turi laikytis karantino režimo ir sėdėti namuose arba dirbti iš namų, mes (red.ligoninės personalas) dirbame neskaičiuodami valandų, kadangi situacija dėl coronaviruso keičiasi labai greitai ir mes privalome vykdyti nuolat besikeičiančius Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų regiono valdymo grupės nurodymus. Praeitą savaitę  mus pasiekė informacija, kurią aš ir paminėjau Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Visa medikų bendruomenė yra sunerimusi dėl šio dabartiniu metu bandomo įvairiais būdais įgyvendinti sprendimo – priversti med. personalą dirbti tik vienoje įstaigoje. Toks sprendimas labai neigiamai atsilieptų didžiajai daugumai Lietuvos mažesnių rajonų sveikatos priežiūros įstaigų. Aš kalbėjau apie ligoninę, tačiau ne ką geresnė situacija būtų ir su Greitosios medicinos pagalbos stoties gydytojais ir skubiosios pagalbos specialistais, kadangi ne maža dalis jų yra dirbantys keliose sveikatos priežiūros įstaigose. Manyčiau yra kitų, tikrai efektyvesnių sprendimų, kurie padėtų užkardyti coronavirusui kelią, tačiau šiuose sprendimuose aš įžvelgiu kitokius tikslus, bet, tai parodys laikas.“ – mums skirtame atsakyme rašė direktorė tikėdamasi, kad visgi šis sprendimas neišvys dienos šviesos, antraip, turėsime tikrai rimtų problemų ir ką gali žinoti, bet gal ir net ne vieną liūdną išeitį…

Į tokius valdžios planus savo Facebook’o paskyroje pasisakė ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytojas prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius.

„Šiandien fb pasirodė informacija, kad SAM ruošiasi uždrausti medikams dirbti papildomuose darbuose. Pasidarė įdomu, tad atlikau nedidelį tyrimą:

1. Konstitucingumo problematika. KT 2019 09 19 d. Nutarime, aiškindamas Konstitucijos 48 str. Įtvirtintą asmens teisę pasirinkti darbą, konstatavo, kad:

„Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta žmogaus teisė laisvai pasirinkti darbą suponuoja galimybę laisvai rinktis ne tik darbą ar verslą privačios ūkinės veiklos srityje, bet ir kitą įvairaus pobūdžio darbinę veiklą; ši teisė neturi būti aiškinama tik lingvistiškai ir neturi būti suprantama tik kaip teisė pasirinkti darbą, ji sietina ir su santykiais, susiklostančiais asmeniui jau pasirinkus darbą ir jį atliekant (2016 m. vasario 17 d. nutarimas);

Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta žmogaus teisė laisvai pasirinkti darbą gali būti ribojama, jeigu laikomasi šių sąlygų: tai daroma įstatymu; apribojimai yra būtini demokratinėje visuomenėje siekiant apsaugoti kitų asmenų teises ir laisves bei Konstitucijoje įtvirtintas vertybes, taip pat konstituciškai svarbius tikslus; apribojimais nėra paneigiama teisių ir laisvių prigimtis bei jų esmė; yra laikomasi konstitucinio proporcingumo principo (inter alia 2009 m. gruodžio 11 d. nutarimas, 2010 m. balandžio 20 d. sprendimas, 2016 m. vasario 17 d. nutarimas)“.

LR Darbo kodekse man nepavyko rasti normos, kuri galėtų leisti ministrui labiau nei numatyta DK, apriboti medicinos darbuotojų teisę dirbti pagal kelias darbo sutartis.

LR Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme taip pat nepavyko aptikti ministro teisės uždrausti medikams dirbti pagal kelias darbo sutartis.

Tad teisinio pagrindo tokio pobūdžio draudimui bent jau man rasti nepavyko. Tuo tarpu toksai pagrindas yra būtinas, nes greičiausiai kalbame apie Konstitucijos 48 straipsnyje įtvirtintos žmogaus teisės pasirinkti darbą, ribojimą.

Išvada: jeigu ministras šį ribojimą įtvirtins, kuri nors didelė arba nedidelė advokatų kontora tikrai nepraleis progos ne tik pasireklamuoti, bet ir pasilinksminti.

P.s.: tiesa, nesu darbo teisės specialistas, todėl galiu būti ir neteisus… bet kažkodėl nuojauta kužda, kad greičiausiai taip nėra“ – savo Facebook’o paskyroje rašė teisininkas.

Belieka tikėtis, kad Vyriausybė bei atsakingi asmenys ir toliau sugebės blaiviai mąstyti ir priimti teisingus sprendimus. Svarbiausia, kad būtų pasverti visu „už“ ir „prieš“ bei pamąstyta apie tokių sprendimų pasekmes.