Kaišiadorių rajone nukelti skulptūriniai elementai sovietų kariams

Kultūros paveldas, istorinė atmintis yra dažnas totalitarinių, autoritarinių režimų veikimo įrankis, kuriuo manipuliuojama, kuriama ir perkuriama žmonių sąmonė. Sovietinės okupacijos laikotarpiu formuotas ideologinis miestų ir miestelių įvaizdis neaplenkė ir Kaišiadorių rajono. Paminklai, iškabos, gatvių pavadinimai ir kiti sovietiniai reliktai neretai vertinami konfliktiškai, įžvelgiamos sovietinės ideologijos propagandos liekanos. Žvelgdami į pastatus, mažosios architektūros elementus ar net dailės kūrinius, keliame sau klausimus, kas iš tiesų slypi jų būtyje šių dienų kontekste.

Dabarties karo Ukrainoje kontekstas neleidžia likti nuošalyje peržiūrint sovietinio laikotarpio reliktus. Pastebima, kad dar ir nūdienoje okupuotose Ukrainos teritorijose yra statomi demonstratyvūs okupantų paminklai, panašūs į tuos, kurie iki šiol yra ir Kaišiadorių rajone. Tokie sovietinės okupacijos laikotarpio skulptūriniai elementai, neretai stovintys pagrindinėse miestų aikštėse, greta kitų svarbių vietų, neabejotinai verčia kvestionuoti jų tolimesnę būtį. Juos galime išvysti labai reprezentatyviose vietose – Žasliuose prie mokyklos, greta buvusios NKVD būstinės, kur buvo kankinami ir užkasami laisvės kovotojai partizanai. Ideologine prasme šie paminklai reiškia Lietuvos okupacijos neigimą ir to sukeltas pasekmes. Kaišiadorių rajone šie skulptūriniai elementai – Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žasliuose  ir Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žiežmariuose, mažosios kraštovaizdžio architektūros statiniai ir vaizduojamojo meno objektai – betoniniai paminklai, susidedantys iš dviejų tarpsnių postamento ir ant jo pastatytų Sovietų Sąjungos kario su ginklu ir vėliava skulptūrų. Kintant santvarkoms, keičiasi ir visuomenės požiūris į tam tikrus objektus bei reiškinius, tad nenuostabu, kad šių dienų kontekste sovietinės ideologijos atspindžiai nėra priimtini ir atliepiantys visuomenės poreikius. Okupacinio laikotarpio paveldas yra skausmingų išgyvenimų liudininkas, kuris visuomenei kelia neigiamas emocijas. Vis dar pasigirsta sovietinės atminties gyvojo atgarsio apraiškos, kuomet tarp kartų kyla disonansas dėl šių objektų propagandinės idėjos sklaidos tęstinumo ir net tokių objektų būties „In situ“ (esamoje lokacijoje) minint Lietuvos nepriklausomybės 32 metus.

Vadovaujantis Kaišiadorių rajono savivaldybės istorinės atminties įamžinimo komisijos rekomendacija, Kaišiadorių rajono savivaldybės mero Vytenio Tomkaus, Administracijos direktorės Vaidos Babeckienės iniciatyva, buvo kreiptasi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos su prašymu svarstyti vertingųjų savybių pobūdžio šiems objektams patikslinimą ir sudaryti sąlygas išbraukti šiuos sovietinio kario skulptūrinius elementus Žasliuose ir Žiežmariuose iš saugomų nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių sąrašo bei pateikti rekomendacijas dėl šių skulptūrinių elementų demontavimo ar kito galimo sprendimo. Sulaukę Kultūros paveldo centro vertinimo bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rekomendacijų, nepažeisdami rimties kapinėse (palaidojimo vietose) bei vadovaudamiesi teisės aktais, 2022 m. rugsėjo 20 d. skulptūriniai elementai, buvę Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žasliuose bei Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Žiežmariuose, buvo demontuoti ir perkelti į laikinojo saugojimo vietą UAB „Kaišiadorių šiluma“ teritorijoje.