Kaišiadorių ugniagesiai rūpinasi gyventojų saugumu: tikrinamos krosnys ir dovanojami dūmų detektoriai (video)

Sinoptikams vėl prognozuojant arktinius šalčius, Kaišiadorių PGT ugniagesiai gelbėtojai stengiasi užbėgti nelaimėms už akių, kad nepasikartotų sausio mėnesio nelaimės, kuomet per parą Kaišiadorių rajone sudegė net trys namai ir žuvo du žmonės. Ugniagesiai gelbėtojai kartu su seniūnijų atstovais vyksta pas gyventojus, tikrina jų krosnis, instruktuoja apie saugų jų kūrenimą, priežiūrą ir dovano dūmų detektorius bei paaiškina kaip elgtis kilus gaisrui.

Vakar Kaišiadoriečiams.lt kartu su Kaišiadorių PGT ugniagesiais gelbėtojais ir Kaišiadorių apylinkės seniūne Gražina Škimeliene vyko pas Kaišiadorių rajono gyventojus, kur buvo patikrintos jų krosnys, išsakytos pastabos dėl jų bei įrengti dūmų detektoriai. Šiuos dūmų detektorius Kaišiadorių PGT perdavė Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija ir UAB „Rimsigna“ vadovas Vidas Drulia.

Kaip teigia Kaišiadorių PGT viršininkas Gintaras Kuktelionis, daugiausia gaisrai kyla nakties metu, kuomet užsiliepsnoja neišvalyti kaminai, šalia krosnies laikomos malkos ar tiesiog dėl netvarkingos elektros instaliacijos. Nereta gaisrų priežastis būna ir neatsargus rūkymas lovoje. Deja, bet gaisrų metu Lietuvoje kasmet vidutiniškai žūsta apie 100 žmonių, o net 90 proc. jų žūsta savo namuose. Daugelio šių žūčių pavyktų išvengti, jeigu žmonės namuose būtų įsirengę dūmų detektorius, kurie, užfiksavę dūmus, pradeda skleisti šaižų garsinį signalą.

Su ugniagesiais gelbėtojais ir seniūne apsilankę pas kai kuriuos rajono gyventojus, pamatėme, kad nelaimė – visai čia pat. Kai kurių gyventojų krosnys buvo netvarkingos, skylėtos, šalia jų buvo prikrauta lengvai užsidegančių daiktų, tokių kaip kartoninės dėžės su malkomis, minkštieji baldai, drabužiai ir pan. Keista, tačiau visi gyventojai kaip susitarę tvirtino, jog kūrendami krosnį niekur nuo jos nesitraukia ir mano, kad jokia žarija iš jos neiškris. Toks nepamatuotas „pasitikėjimas“ savo krosnimis kelia susirūpinimą, tad kai kuriems asmenims ugniagesiai griežtai nustatė terminą iki kada gyventojai privalo pasirūpinti savo saugumu. Kitu atveju, po sekančio patikrinimo, savo gyvybe nenorinčių pasirūpinti asmenų laukia administracinė atsakomybė.

Ugniagesiams papasakojus, kad gaisrai dažniausiai kyla nakties metu, gyventojai irgi tarsi susitarę kartojo, kad jie ilgai nemiega ir pan. Tačiau, realybė yra visai kitokia. Aplink tų gyventojų namus, pas kuriuos šiandien lankėsi ugniagesiai, kaimynystėse arba net ir jų pačių kiemuose jau buvo matyti gaisro palikti padariniai.

Dėl kai kurių asmenų, kurie iš savo gaunamų pajamų nebeišgali patys susiremontuoti krosnių, ugniagesiai žadėjo parašyti pažymas seniūnijoms ir tokiems asmenims turėtų būti skirtos tikslinės pašalpos jų remontui. Kai kurie asmenys, pas kuriuose ugniagesiai apsilankė jau anksčiau, su seniūnijų pagalbą yra gavę tikslines pašalpas ir jau susitvarkę savo namų kaminus ir krosnis.

Bevažinėdami po gyventojų namus ugniagesiai taip pat pasidomėjo ar yra nuvalyti privažiavimai prie vandens telkinių, kad, atsitikus nelaimei, sniego pusnyse neįklimptų jų autocisternos. Prieš tai ugniagesiai buvo išsiuntę prašymus seniūnijoms ir Kaišiadorių rajono savivaldybei, kad būtų pasirūpinta tinkamu privažiavimu prie vandens telkinių. Kaišiadorių apylinkės seniūnė Gražina Škimelienė patikino, kad šis nurodymas yra įvykdytas ir privažiavimai prie vandens šaltinių yra nuvalyti.

Ugniagesiai gelbėtojai primena, kad jau artėjant šaltajam metų sezonui gyventojui privalėjo:

  • susitvarkyti krosnis ir išvalyti dūmtraukius;
  • patikrinti ar nėra įtrūkimų kaminų ar židinių sienelėse;
  • prie krosnies įrengti nedegų pagrindą, kad iš krosnies iškritusios žarijos neuždegtų grindų.

Primename, kad kūrenant krosnis negalima šalia jų ar ant jų džiovinti ir lakyti malkų bei kitų degių medžiagų, prakurams negalima naudoti degalų ar kitų greitai užsiliepsnojančių skysčių, stebėti, kad krosnis neperkaistų, nepalikti mažamečių vaikų be priežiūros, kai dega krosnis, o krosnies sklendę visiškai uždaryti tik tuomet, kai įsitikinama, kad ugnis jau baigė rusenti.

Jeigu namuose kilo nedidelis gaisras, galite pamėginti jį užgesinti patys. Ugniagesiai primena, jog kilus gaisrui, kad spėtumėte išeiti į lauką, turite tik porą minučių. Išėję iš pastato, kuo skubiau skambinkite pagalbos telefonu 112. Niekada negrįžkite atgal į degantį pastatą. Nerizikuokite gyvybe dėl jame likusių daiktų ar dokumentų.

Taip pat primename, kad nuo 2018 metų gegužės 1 dienos yra įsigaliojęs Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimas, pagal kurį gyventojai privalo įsirengti autonominius dūmų signalizatorius savo namuose.