Ko reikėtų nepamiršti įregistravus mažąją bendriją?
2020 ir 2021-ieji metai buvo rekordiniai, kai Kaišiadorių rajone įregistruojama daugiausiai įmonių. 2020 m. rajone įregistruotos 63 naujos verslo įmonės, o per keturis 2021 m. mėnesius – jau daugiau nei 30 įmonių. Nors šalyje daug ribojimų taikomų gyventojams, ypatingai sudėtinga šį laikotarpį išgyventi kai kurių sričių verslams, tačiau visa tai nesustabdė žmonių, norinčių pradėti verslą. Gal pasikeitęs gyvenimo ritmas paskatino padaryti tai, apie ką buvo seniai svajota, bet vis atidėliota, ar išryškino turimus gebėjimus, o gal suteikė tiesiog daugiau drąsos ir paskatino žengti pirmyn.
Tarp įsteigiamų įmonių didžiausią dalį sudaro mažosios bendrijos. Ši verslo forma tapo populiari ir tarp individualiai dirbančių žmonių, ir tapo šeimos ar artimųjų verslais. Pasidalinsiu priminimu, ko reikėtų nepamiršti padaryti įregistravus mažąją bendriją (nors dauguma šių žingsnių tinkami ir kitiems juridiniams asmenims: uždarosioms akcinėms bendrovėms, viešosioms įstaigoms ir kt.).
Taigi, ko reikėtų nepamiršti įregistravus mažąją bendriją:
- Kai įmonė įregistruojama Juridinių asmenų registre, steigėjas gauna sms žinutę su nurodytu ESI kodu. Iš Registrų centro gautą ESI kodą reikia įvesti čia: https://www.registrucentras.lt/jar/esi/perziura.php. Sistema sugeneruos įmonės registracijos išrašą. Išrašą reikia atsispausdinti ir išsaugoti kompiuteryje ar kitame įrenginyje. Tai vienas pagrindinių dokumentų, įrodančių įmonės įregistravimo faktą.
- Kai įmonė jau įregistruota, jungiantis prie Registrų centro klientų savitarnos bus galima rinktis, ar jungtis kaip fiziniam asmeniui, ar kaip juridiniam asmeniui. Pirmiausia reikia prisijungti prie Registrų centro savitarnos kaip fiziniam asmeniui ir atsispausdinti visus steigimo dokumentus (steigimo sutartį/aktą, ir Registrų centro pasirašytus nuostatus).
- Prisijungti prie Registrų centro savitarnos kaip įmonės vadovui ir užpildyti duomenis JADIS. Čia pateikiama informacija apie mažosios bendrijos narius: vardai, pavardės, MB nario įnašai.
- Atsidaryti įmonės sąskaitą pasirinktam banke (dažniausiai reikalingi visi įmonės registravimo dokumentai ir kiti dokumentai, kurių prašo bankas).
- Pervesti mažosios bendrijos nario įnašą į atidarytą įmonės sąskaitą (jei steigimo akte/sutartyje buvo numatyta, kad mažosios bendrijos įnašas – piniginis). Tą turi padaryti visi mažosios bendrijos nariai.
- Prisijungti prie VMI sistemos ManoVMI ir užpildyti mokesčių mokėtojo kortelę, nurodant atstovo duomenis, vykdomą veiklą, kas ves apskaitą, ir kitus duomenis.
- Su mažosios bendrijos vadovu sudaryti vadovavimo civilinę paslaugų sutartį. Pavyzdžių galima rasti internete.
- Atlikti kitus su bendrijos veikla susijusius veiksmus (tai gali būti leidimai, licencijos, darbuotojų priėmimas ir kt.)
Jei kyla klausimų dėl mažosios bendrijos įregistravimo ar dėl kitų su įmone susijusių dalykų, galite kreiptis el.p. kaisiadoriutvic@gmail.coma arba tel. 8 672 48327. Nemokamas konsultacijas teikiame šiais ir kitais su verslu susijusiais klausimais: verslo formos pasirinkimas, įteisinimas, mokesčiai, parama ir kt. klausimai.
Dovilė Barysienė
VšĮ Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro vadybininkė