Nustatyta grupė asmenų, sukčiavusių ir platinusių narkotines medžiagas socialiniuose tinkluose (foto)

Lietuvos kriminalinės policijos biuras, vykdydamas nusikalstamumo prevenciją, glaudžiai bendradarbiaujant su Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių policijos pareigūnais, šalies mastu atliko tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, šių medžiagų platinimo socialiniame tinkle „Facebook“.

INFORMACIJA

Tarpregioninio tyrimo pagrindu tapo stebima ir gaunama informacija (signalai) apie internetiniame socialiniame tinkle „Facebook” atvirai platinamas narkotines ar psichotropines medžiagas.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad socialiniame tinkle „Facebook“ yra sukurtos dešimtys tiek viešo, tiek uždaro pobūdžio „Facebook” naudotojų grupių, kuriose skleidžiama informacija apie įvairias narkotines ar psichotropines medžiagas ir kuriose įvairiais būdais: tiek atvirai, tiek užšifruotai populiarinamos ir siūlomos įsigyti narkotinės ar psichotropinės medžiagos.

Tokio pobūdžio „Facebook” naudotojų grupių pavadinimuose dažniausiai naudojamai terminai (raktiniai žodžiai): „420“ ir „žolė“, kurie teisėsaugoje, o taip pat ir visuomenėje žinomi kaip narkotinių medžiagų – kanapių šifruoti pavadinimai (slapyvardžiai).

Nustatyta, kad šių socialinio tinklalapio „Facebook“ naudotojų grupių nariai nuolat talpina, atnaujina ir įkelia skelbimus su įvairaus pobūdžio siūlymais (tiek atviro, tiek užšifruoto turinio) įsigyti įvairių narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Skelbimuose nurodomos narkotinių ar psichotropinių medžiagų kainos, įsigijimo ir komunikavimo sąlygos bei būdai, siūlomų įsigyti narkotinių ar psichotropinių medžiagų nuotraukos. Parduodamos medžiagos dažniausiai nurodomos užšifruotai naudojant narkotinių ar psichotropinių medžiagų šifruotus pavadinimus (slapyvardžius): „420“, „@“, „žolė“, „chimkė“, „coco“, „stuff“ ir pan., kurie puikiai žinomi asmenims vartojantiems narkotines ar psichotropines medžiagas, o taip pat ir policijai.

narkotikai žolyte kaunas vilnius (6)

TYRIMO VEIKSMAI – SUKČIAVIMAI

Šalies mastu atliekant tyrimą bei taikant kompleksinius kriminalinės žvalgybos tyrimo veiksmus ir informacijos rinkimo būdus, slaptus ikiteisminio tyrimo veiksmus bei atliekant socialinio tinklo „Facebook” nuolatinę viešosios informacijos stebėseną bei šios informacijos analizę buvo nustatyta, kad didžioji dalis skelbimų, kuriuose atvirai siūlomos įsigyti narkotinės ar psichotropinės medžiagų yra sukčiavimo bei bandymų apgauti potencialius narkotinių ar psichotropinių medžiagų pirkėjus atvejai.

Nustatyta, kad didžioji dalis tokio pobūdžio skelbimų yra sukurti tų pačių asmenų („Facebook” naudotojų) ar tokių asmenų grupių. Minėti asmenys veikia ir tokio pobūdžio skelbimus talpina nuolat, naudodamiesi keliomis skirtingomis paskyromis ar kurdami naujas paskyras, minėtus skelbimus talpina keliose ar net keliolika „Facebook” naudotojų grupių vienu metu. Nustatyta, kad minėti asmenys taipogi patys kuria tiek atviro tiek uždaro pobūdžio „Facebook” naudotojų grupes, kuriose talpina skelbimus su narkotinių ar psichotropinių medžiagų nuotraukomis ir pasiūlymais iš jų įsigyti narkotinių ar psichotropinų medžiagų, o taip pat ir patys naudodamiesi skirtingomis paskyromis rašo teigiamo pobūdžio atsiliepimus apie galimybes įsigyti narkotinių ar psichotropinių medžiagų iš jų pačių patalpintų skelbimų ir tokiu būdu bando sudaryti patikimų pardavėjų įvaizdį.

TYRIMO VEIKSMAI – NARKOTIKŲ PLATINIMAS

Tačiau tyrimo metu buvo nustatyta ir dalis asmenų, kurie neteisėtai disponuoja narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti, o taip pat ir dalis asmenų, kurie nedideliais kiekiais platina narkotines ir psichotropines medžiagas pasinaudodami „Facebook” socialiniu tinklu.

Dėl šių nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 str. 1-2 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo platinti), 260 str. 1-2 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti) pradėti ir atliekami 11 ikiteisminių tyrimų, sulaikytas 31 Lietuvos Respublikos pilietis neteisėtai disponavęs ar platines narkotines ar psichotropines medžiagas „Facebook” socialiniame tinkle.

narkotikai žolyte kaunas vilnius (3)

NUOLATINĖ STEBĖSENA

Policija, atsižvelgdama į sparčiai besivystančius socialinius tinklus, elektroninę, internetinę plėtrą vykdo ir vykdys nuolatinę viešosios informacijos (elektroninės erdvės) stebėseną tikslu užkirsti kelią organizuojamoms ir vykdomoms nusikalstamoms veikoms elektroninėje erdvėje tame tarpe ir nusikalstamoms veikoms susijusioms su neteisėta narkotinių ar psichotropinių medžiagų apyvarta.

ATSAKOMYBĖ

Policija įspėja, kad už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, šių medžiagų platinimą, o taip pat padėjimą įsigyti, lenkimą vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas ar sukčiavimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.

LR BK 182 straipsnis – Sukčiavimas. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.

LR BK 259 straipsnis – Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 2 metų.

LR BK 260 straipsnis – Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu. Numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 15 metų.

LR BK 261 straipsnis – Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams. Numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 12 metų.

LR BK 264 straipsnis – Lenkimas vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas. Numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų.

narkotikai žolyte kaunas vilnius (1)

PAGALBA

Policija, asmenims vartojantiems narkotines ar psichotropines medžiagas pataria neatidėliojant kreiptis į Respublikinį priklausomybės ligų centrą.

Respublikinis priklausomybės ligų centras yra gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei jų šeimos nariams.

Respublikinis priklausomybės ligų centras turi filialus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose.

Respublikinio priklausomybės ligų centro kontaktai:

Gerosios Vilties g. 3, Vilnius, Lietuva
Tel: (8 5) 213 7274

www.rplc.lt

www.facebook.com/resplc