„Pasivaikščioti“ po LLBM nuo šiol bus galima ir virtualioje erdvėje
Kviečiame pasivaikščioti po Lietuvos liaudies buities muziejų! Tik šįkart net ir tuos, kurie negali atvykti, kurie gyvena užsienyje, kuriems sudėtinga vaikščioti, kurie nori prisiminti ką matę, kai kažkada čia buvo, ar tiesiog pajusti tą užburiančią senojo kaimo atmosferą prieš miegą gulėdami savo lovoje… Pristatome Jums virtualų Dzūkijos regiono ir tremties sektoriaus 3D turą! Jame iš bet kurio pasaulio krašto galėsite apeiti ir apžiūrėti įdomiausius eksponatus, pasidairyti po erdves ir užsimanyti čia atvykti viską pajusti gyvai.
Turas parengtas taip, kad galėtų patikimai būti naudojamas edukacinėms veikloms mokyklose, būreliuose, įvairiuose mokymuose: medžiaga pateikta su aukštos raiškos nuotraukomis, vaizdo įrašais, išsamiais aprašymais trimis kalbomis – lietuvių, anglų ir vokiečių. Tai – tęstinis didelės apimties projektas, 2018 m. pradėtas su Aukštaitijos virtualiu turu, o kitąmet numatomas tęsti su Žemaitijos regionu.
Projektą ,,Muziejus be sienų: Dzūkijos regiono ir tremties sektoriaus 3D virtuali projekcija“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, o po Dzūkiją su kameromis šmirinėjo ir geriausių kadrų ieškojo įmonė „3D Vilnius“. Dalijamės trumpu pokalbiu su įmonės vadovu Sauliumi Balsiu:
Veikiate jau nuo 2008 m. Kaip kilo mintis imtis būtent tokios veiklos, perkeliant kultūrinius objektus į virtualią erdvę?
Veiklą vykdome informacinių technologijų srityje, konsultuojame ir vykdome mokymus. Mintis perkelti objektus į virtualią erdvę kilo labai senai. Per šį laikotarpį inicijavome, parengėme ir dalyvavome per 300 projektų su įstaigomis, organizacijomis Lietuvoje ir užsienyje. Teko dirbti ties projektais statybų, prekybos, reklamos srityje. Labiausiai patinka darbuotis ties tuo, kas įdomu – manau, kad mums, tai žymios ir lankytinos vietos, kultūros ir istorijos paminklai, muziejai, bibliotekos ir kita, ką tiesiog būtina aplankyti… Kultūros objektai yra išskirtiniai. Su tokiais dirbti įdomiausia. Džiugu, tuomet turime puikią progą įgyvendinti naujas idėjas ir sprendimus, pasidalinti įgyta patirtimi.
Ar sudėtingas pats darbinis vyksmas? Kas tokiame darbe įdomiausia?
Darbinį vyksmą pavadinčiau dinamišku. Bent jau stengiuosi, kad taip būtų. Projektuose dalyvauja skirtingi žmonės – savo srities specialistai. Daug skirtingų lemiančių kriterijų ir sąlygų, sudedamųjų elementų, technikos ir technologijų junginių.
Įsimintiniausi ar keisčiausi objektai, nuotykiai darbo metu
Įsimintiniausi, manau kultūros paveldo objektai. Visa tai glaudžiai susiję su istorija, svarbiomis vietomis, įvykiais, asmenybėmis. Keistų projektų tikrai daug. Dauguma mūsų vykdytų projektų unikalūs. Stengiamės vengti tipinių sprendimų. Teko daug lankytis ant dangoraižių stogų, mus kilnojo statybų kranais, lankėmes apžvalgos bokštuose, laivuose, saugyklose, gamyklose ir kitur. Tolimiausią virtualų turą teko daryti Kazakstane (2014). Tuo metu, per dvi savaites apsilankėme beveik visose šios nuostabios šalies žymiausiose ir svarbiausiose vietose ir objektuose (pastaruosius perkėlėme į virtualią erdvę).
Kokius dar šiuo metu vykdote projektus?
Šiuo metu vykdome ES finansuojamą projektą, kurio metu kartu su mokytojais kuriame virtualias pamokas socialinių mokslų srityje. Projekto vykdymo metu kuriame virtualią ugdymo aplinką, kuri, labai tikimės, taps naudinga ir efektyvia mokymo priemone, padės pagerinti 5-8 klasių moksleivių žinias.
Labai įdomus, sudėtingas ir, mano manymu, labai svarbus mūsų vykdytas projektas su Lietuvos Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Šiais metais, bendradarbiaudami su Treventus Mechatronics (partneriai iš Austrijos, Viena), visi kartu sėkmingai įdiegėme (16 bibliotekų Lietuvoje) unikalią automatizuotą skaitmeninimo procesų vykdymo programinę įrangą ScanGate. Skaitmeninimą atliekantiems specialistams (virš 40 operatorių) atlikome specialius mokymus.
O dabar – kviečiame užmesti akį, įkišti nosį, įkelti koją ir dar visaip kitaip užeiti!