„Ignitis grupė“ apsisprendė plėsti Kruonio HAE

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ sieks įgyvendinti Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) plėtros projektą iki Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais. Tai paaiškėjo bendrovės „Ignitis gamyba“ stebėtojų tarybai pritarus bendrovės valdybos sprendimui patvirtinti Kruonio HAE plėtros verslo planą ir pradėti 5-ojo hidroagregato įrengimui reikalingus pirkimo procesus. Pirmiausia bus atrenkamas rangovas, kuris bendrovei padės parengti techninius reikalavimus naujam agregatui.

„Tai yra vienas iš kertinių projektų, padėsiančių pamatą tvariai vietinės atsinaujinančios energetikos plėtrai“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Patvirtintas Kruonio HAE plėtros verslo planas yra po nuodugnių skaičiavimų atsakingai priimtas sprendimas. 5-ojo hidroagregato įrengimas yra svarbus regiono energetikos sistemos saugumui užtikrinti. Be to, jis būtinas siekiant į mūsų energetikos sistemą integruoti didesnius vietinės žaliosios gamybos pajėgumus“, – teigia „Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas.

Įvertinus perdavimo sistemos operatoriaus poreikius ateityje bei 2020 m. užbaigtos socioekonominės studijos rekomendacijas, nuspręsta, kad racionaliausia Kruonio HAE būtų įrengti 110 MW galios sinchroninį hidroagregatą. Socioekonominės studijos išvadose teigiama, kad pastačius tokį hidroagregatą, visuomenei ilguoju laikotarpiu būtų sukurta didesnė nei 150 mln. eurų nauda.

Šiuo metu bendra Kruonio HAE galia yra 900 MW. Elektrinėje yra įrengti 4 fiksuoto greičio sinchroniniai 225 MW galios hidroagregatai. 5-asis Kruonio HAE hidroagregatas galėtų kur kas lanksčiau realiu laiku kompensuoti elektros trūkumą ar absorbuoti perteklių rinkoje ir kokybiškai teikti kitas sistemines paslaugas.

„Svarbu tai, kad naujasis hidroagregatas, skirtingai nuo senųjų, sistemines paslaugas galėtų lanksčiai teikti ne tik generatoriaus, bet ir siurblio režimu. Papildomo lankstumo hidroakumuliacinėse elektrinėse poreikis nuolat auga, rinkoje nuosekliai didėjant elektros energijos gamybos svyravimams, atsirandantiems dėl elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – teigia „Ignitis gamybos“ generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis.

Kruonio HAE plėtra yra numatyta ir Vyriausybės patvirtintame priemonių plane ruošiantis 2025 m. numatytai sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, todėl bus siekiama preliminarų Kruonio HAE plėtros įgyvendinimo grafiką pritaikyti prie sinchronizacijos projekto.

Bendrovė pažymi, kad verslo plano patvirtinimas nėra investicinis sprendimas. Dėl investicijų į Kruonio HAE plėtrą „Ignitis gamyba“ priims sprendimą tik gavusi rangos darbų pirkimo rezultatus ir įvertinusi statybų darbų kainą.

Išankstiniais socioekonominės studijos išvadose nurodytais skaičiavimais, investicijos į naują agregatą galėtų siekti apie 80 mln. eurų. Tikslesnė Kruonio HAE 5-ojo hidroagregato statybų vertė paaiškės projekto eigoje, tuomet ir bus nuspręsta dėl jo įgyvendinimo ir galimų finansavimo šaltinių.

Taip pat pažymima, kad planuojamo 5-ojo hidroagregato veikla nepadarys jokios neigiamos įtakos Kauno marioms, kurių naudojimo taisyklės yra numatytos Kauno hidroelektrinės tvenkinio naudojimo ir priežiūros taisyklėse, patvirtintose Aplinkos apsaugos agentūros įsakymu.

Apie Kruonio HAE

Šiandien 900 MW galios Kruonio HAE – neatsiejama šalies energetikos sistemos dalis, reguliuojanti visos sistemos darbą. Dviem skirtingais – siurblio ir generatoriaus – režimais galinti dirbti jėgainė išlygina apkrovų netolygumus, patenkina vartotojų poreikius susidarius ekstremalioms sąlygoms. Ši elektrinė visu pajėgumu į tinklą gali būti įjungta mažiau nei per 2 min. ir jau ne kartą gelbėjo visą energetikos sistemą krizinėse situacijose.

Šiuo metu Kruonio HAE įrengti keturi hidroagregatai (po 225 MW), nors pirminis elektrinės projektas numatė galimybę pastatyti dar keturis. Hidroelektrinė pradėta statyti 1984 m., tačiau statyboms įsibėgėjus prasidėjo žaliųjų organizacijų protestai, tad statybos sulėtėjo ir teko dar kartą patikrinti projektą. Nors ir nebuvo rasta projektuotojų klaidų, nutarta elektrinės galią sumažinti iki 900 MW, statant 4 agregatus po 225 MW. 1992 m. paleisti pirmieji du hidroagregatai ir užpildytas aukštutinis baseinas. Kiek vėliau, 1994 m. ir 1998 m. paleisti trečias  ir ketvirtas hidroagregatai. Įrengiant ankstesnę infrastruktūrą buvo atlikta apie 75 proc. visų statybos darbų, reikalingų naujiems hidroagregatams sumontuoti.

Kruonio HAE iki šiol yra vienintelė tokio tipo elektrinė Baltijos šalyse. Ji patenka tarp 60-ies galingiausių tokio tipo elektrinių pasaulyje, Europoje – tarp 12. Iš viso pasaulyje yra apie 500 hidroakumuliacinių elektrinių, kurios dažniausiai statomos tik kalnuotose vietovėse.

2020 m. elektrinėje buvo pagaminta daugiausiai elektros energijos per visą jos istoriją – 717 GWh. Pernai Kruonio HAE dviem hidroagregatais Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriui „Litgrid“ užtikrino visą būtiną antrinį avarinį elektros energetikos sistemos rezervo kiekį, įsigyjamą Lietuvoje. Nuo šių metų balansavimo teikimo paslaugą (antrinį rezervą) „Litgrid“ aukcione užsako kas valandą pagal žemiausią kainą iš skirtingų rinkos tiekėjų, tarp kurių yra ir Kruonio HAE.