Kaip parinkti tinkamą mokyklinę kuprinę

Artėjant rugsėjui, tėveliai susiruošia pirkti moksleiviams kuprines. Reikia žinoti, kad ne visos rinkoje siūlomos kuprinės tinka mokyklai. Kuo jaunesnis vaikas, tuo svarbiau  parinkti jam tinkamą kuprinę – juk vaikų kaulinis audinys minkštesnis ir greičiau deformuojasi. Kasmet Lietuvos moksleiviams diagnozuojama vis  daugiau netaisyklingos laikysenos bei stuburo iškrypimo atvejų. Moksleiviai taip pat dažnai skundžiasi nugaros skausmais, kurie gali atsirasti  dėl pernelyg didelio ant pečių nešiojamo svorio arba netinkamai – ant vieno peties – nešiojamos kuprinės.

Įvairių šalių gydytojai 11–12 metų vaikams rekomenduoja nešioti ne sunkesnę kaip 10 procentų savo svorio kuprinę. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų vaiko kūno masės.

Į ką būtina atkreipti dėmesį

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad renkantis mokyklinę kuprinę, svarbu atsižvelgti į Lietuvos higienos normos HN41:2016 „Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai“ reikalavimus:

  • mokyklinė kuprinė turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą, o jos išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai;
  • Kuprinių skirtų pradinukams svoris negali viršyti 700 g, vyresniems moksleiviams – 1 000 g;
  • Mokyklinė kuprinė turi turėti rankenėlę ir reguliuojamo ilgio diržus.  Diržų plotis 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.

Perkant kuprinę, ją būtina pasimatuoti. Atkreipkite dėmesį, kad kuprinės apačia nebūtų žemiau moksleivio juosmens.

Tėvai privalo kontroliuoti

Didžiausią kuprinės turinio dalį sudaro mokykliniai vadovėliai. Tėvams primename, kad mokykliniams vadovėliams yra patvirtinta Lietuvos higienos norma HN22:2017 „Mokykliniai vadovėliai“. Pagal ją vadovėlis 1–4 klasėms turi sverti ne daugiau kaip 300 gramų, 5–8 klasėms – ne daugiau kaip 400 gramų, 9–10 klasėms – ne daugiau kaip 500 gramų. Neretai vaikai į kuprinę prisikrauna ir nereikalingų daiktų. Pradinukai, ypač pirmokai, į ją įsimeta kokį nors žaislą, vyresniųjų klasių moksleiviai neretai nešiojasi vadovėlius, kurių tą dieną nereikia. Todėl tėvai turi kontroliuoti, ar  jų vaikai teisingai nešioja kuprinę, pasverti, ar prikrauta kuprinė ne per sunki. Neretai moksleiviai ją nešioja ant vieno peties ar rankoje. Ypač tai mėgsta daryti vyresniųjų klasių moksleiviai. Jiems vertėtų priminti, kad kuprinės diržai turi būti dedami ant abiejų pečių, nes kitaip stuburas pradės krypti į vieną pusę.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inf.