Kaip taupyti pinigus? 5 finansiniai patarimai

Infliacija, ekonomikos lėtėjimas, prekybos karai, energetinės krizės, naftos ir kuro kainų augimas – tai tik keli dalykai, kurie pastaruoju metu plonina mūsų pinigines. Tokiomis aplinkybėmis ne kiekvienas turi privilegiją gyventi taip, kaip gyveno iki šiol. Todėl savo kasdienybėje ir priimant įvairius finansinius sprendimus rekomenduojama naudotis gerosiomis praktikomis, kurios gali padėti sutaupyti pinigų, kas savo ruožtu padėtų turėti solidesnę finansinę pagalvę ir leistų jaustis saugiau tokioje neapibrėžtoje ir sunkiai prognozuojamoje ekonomikoje.

Žemiau pasidalinsime 5 patarimais, kurie gali padėti sutaupyti pinigų ir priimti geresnius sprendimus ateityje.

Biudžeto sudarymas

Biudžeto sudarymas yra kertinis ir pamatinis žingsnis, siekiant sutaupyti pinigų. Jis apima pajamų ir išlaidų dokumentavimą ir jų suskirstymą į kategorijas, kad būtų galima nustatyti, kiek ir iš kur gaunami bei kur išleidžiami jūsų pinigai kiekvieną mėnesį. Tai yra priemonė, kuri leidžia susidaryti aiškesnį savo finansinės padėties vaizdą, padeda nustatyti ir įgyvendinti finansinius tikslus, įskaitant pinigų taupymą ar investavimą. Jei norite sutaupyti pinigų, investuoti ar įgyvendinti bet kokius kitus finansinius tikslus, tuomet pirmiausia turite tiksliai žinoti kiek pinigų turite, kiek ir kokių pajamų gaunate bei kur pinigus išleidžiate. Tai – bet kokio finansinio planavimo pamatas.

50-30-20 taisyklė

50-30-20 taisyklė yra populiari asmeninio biudžeto paskirstymo rekomendacija. Pagal šią taisyklę, kurią išpopuliarino JAV senatorė Elizabeth Warren, 50% pajamų turėtų būti skiriama būtiniausioms reikmėms (pavyzdžiui, nuomai, maistui, automobilio priežiūrai), 30% – nebūtinosioms išlaidoms (pavyzdžiui, pramogoms, hobiams,  kelionėms), o likusieji 20% pajamų turėtų būti atidedami santaupoms. Ši taisyklė leidžia turėti biudžeto struktūrą, bet tuo pačiu yra pakankamai lanksti, kad ja sekdami žmonės nesijaustų įsprausti į per griežtus rėmus.

Degalų kainų palyginimas

Didelė dalis žmonių biudžeto nukeliauja kurui. Automobilis šiandien yra būtinybė daugeliui mūsų. Todėl norint sutaupyti yra labai svarbu sekti ir palyginti degalų kainas. Tai dar aktualiau dabar, kai naftos kainos pasaulinėse biržose ir kuro kainos degalinėse nuolat kinta, yra sunkiai apibrėžiamos, o todėl jas sunku prognozuoti. Sekdami vidutines kuro kainas, jų tendencijas ir palygindami jas skirtingose degalinėse aplink jūsų gyvenamąją ar darbo vietą, jūs galite sutaupyti optimizuodami savo degalų išlaidas.

Brangių paskolų atsiskratymas

Kai kurie įsipareigojimai gali būti išskirtinai brangūs ar tiesiog neoptimalūs jūsų pajamų atžvilgiu. Tai gali būti kredito kortelės, greitieji kreditai ar kitos brangesnės vartojimo paskolos. Jei kažkada sudarėte sutartį neoptimaliomis sąlygomis, žinokite, kad jūs nėra būtina su jomis gyventi iki pat sutarties pabaigos. Visada galite pasinaudoti numatyta sutarties sąlyga paskolą ar jos dalį grąžinti anksčiau laiko ir taip sumokėti mažiau palūkanų. Išankstinio grąžinimo sąlygos gali skirtis, tačiau labai dažnai toks sprendimas pasiteisina. Jei išankstiniam paskolos grąžinimui pinigų neturite, visada galite pasinaudoti refinansavimu. Pasinaudoję šia paslauga galėsite pakeisti brangesnius įsipareigojimus pigesniais ir taip mokėti mažesnes palūkanas.

Nenaudojamų prenumeratų atsisakymas

Netflixas, tinklalaidės ir kitokio turinio rėmimas prenumeratomis gali sudaryti nemažą dalį išlaidų. Pavieniui tokios prenumeratos neatrodo brangios – dažniausiai tai yra vienas ar du kavos puodeliai per mėnesį. Bet jei sudėsite visus tokio pobūdžio įsipareigojimus į vieną krūvą, tuomet iš jų gali susidaryti solidi suma mėnesinių išlaidų. Jei turite tokių prenumeratų, reguliariai jas peržiūrkite ir nuspręskite, ar visos jų iš tikrųjų jums reikalingos. Net jei neatrodys, kad atšaukdami nedidelės vertės prenumeratas sutaupysite reikšmingą sumą pinigų, atsiminkite, kad tai – nuolatinės išlaidos, kurių atsisakymas laikui bėgant pradės duoti pastebimos naudos.

Kiti patarimai

Savaime suprantama, kad tai yra tik keletas patarimų, kurie gali padėti sutaupyti. Norėdami sutaupyti daugiau, visada turite plėsti savo finansinį akiratį, semtis žinių, sekti tendencijas ir naudotis įvairiomis galimybėmis, kurios jums yra prieinamos. Tokias perspektyvas atveria tokie šaltiniai, kaip finero.lt (liet. k.) ar investing.com (angl. k.). Ar tai būtų finansinės terminologijos paaiškinimas, įvairių kainų sekimas ar kitoks su finansais susijęs poreikis, internete nesunkiai galite rasti reikalingos informacijos, kuri padės sutaupyti pinigų ir priimti geresnius sprendimus.