„Oi, kas sodai do sodeliai…“ – Lietuvos muziejų kelio stotelė Rumšiškėse
Muziejaus sodai ir gėlių darželiai – ne tik puošmenos ir atokvėpio vietos, bet ir kultūrinio paveldo dalis. Kviečiame įvairiapusiškai pažinti senuosius sodus ir augalus Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Muziejų kelio renginyje „Oi, kas sodai do sodeliai…“ rugsėjo 8 d. (trečiadienį) 11–18 val.!
Renginį pradės Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Žalias žalias obuoliukas“, kuris bus rodomas 11 val. Klojimo teatre. Pagal S. Silverstein kūrinį („Dovanojantis medis“) pastatytame spektaklyje pasakojama apie neišmatuojamą medžio meilę mažam berniukui. Tai istorija apie stebuklingą žmogaus ir gamtos bei žmogaus ir medžio ryšį, pasiaukojančią daugystę. Lėlių teatro aktoriai per lėlę, žaismę ir gyvą bendravimą kviečia žiūrovus į susitikimą su gamtos esybe, per kurią atsiveria visi būties klausimai.
Kita renginio dalis prasidės 14 val. Aristavėlės dvare, čia galėsite išgirsti pranešimus kultūrinių augalų paveldo išsaugojimo tema. Bus pasakojama apie senuosius sodus ir vaismedžių veisles, kultūrinių augalų paveldą, gyvenamosios aplinkos augalinės įvairovės kūrimą. Šiuos mokymus organizuoja VšĮ „Gamtinės žemdirbystės institutas“ pagal projektą „Sėklų saugotojų telkimas muziejuose“, kurį finansuoja Šiaurės ministrų tarybos NORDPLUS programa.
Galiausiai nuo 16 val. kviesime paviešėti Aukštaitijos kaimo kiemuose. Čia galėsite pasivaikščioti po senuosius sodus, išgirsti pasakojimus apie tradicinius sodų vaismedžius ir augalus bei pasiklausyti sakmių, pasakų ir dainų, kuriose atsiskleidžia kitoks žvilgsnis į sodus. Dažname sode galima rasti bityną, tad ir čia atvykę galėsite susipažinti su bitininkyste, naudojamu inventoriumi. Žinoma, kviesime paragauti rudeninių sodo gėrybių – kompoto, įvairių uogienių ir obuolienių su varškės sūriu. Taip pat renginio metu galėsite įsigyti naujai išleistą ir papildytą Gražinos Žumbakienės knygą „Senieji Lietuvos gėlių darželiai. Kvapnūs, puošnūs, gydantys“!
Šis renginys yra dalis Lietuvos muziejų kelio renginių ciklo, kurio tema – „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“. Šių metų programa skirta atgaivinti Lietuvos istorinių sodų ir parkų kultūrinę atmintį. Gamtos ir kultūros paveldą puoselėjančios institucijos kviečia į renginius visoje Lietuvoje – Žemaitijoje, Mažojoje Lietuvoje, Sūduvoje, Dzūkijoje ir Aukštaitijoje.