Po švenčių likę maisto likučiai: kada ir kaip juos saugiai panaudoti
Gausus vaišių stalas – neatsiejama Velykų šventės tradicija. Įveikti Velykų stalui paruoštą maistą per 1–2 dienas daug kam tampa tikru iššūkiu, todėl vis dažniau taupus lietuvis renkasi maisto likučius saugoti šaldytuve ar juos panaudoti gaminant kitus patiekalus. Visgi, per ilgai užsistovėjęs maistas gali būti pavojingas sveikatai. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ specialistas perspėja, jog būtent po didžiųjų švenčių pasenusiais maisto likučiais statistiškai apsinuodija daugiau žmonių nei įprastai.
Aidas Poleninas, „Maximos“ maisto gamybos departamento direktorius, dalinasi patarimais, kaip išvengti nemalonių sveikatos sutrikimų, sukeltų jau nebetinkamo naudojimui maisto vartojimo. Ekspertas teigia, kad kartais net tokie simptomai, kaip nuovargis, galvos skausmas, tingumas, gali signalizuoti tai, kad buvo suvartotas pasenęs ar nekokybiškas maisto produktas.
Ragina klausyti rekomendacijų
A. Poleninas pastebi, kad svarstant, ar vartoti po švenčių likusius maisto likučius, visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į paprasčiausius dalykus – maisto produkto išvaizdą, skonį ir kvapą. Tiesa, remiantis juslėmis daugeliu atvejų neįmanoma pasakyti, ar produktas sugedęs, tad geriau nerizikuoti sveikata ir laikytis ekspertų nustatytų rekomendacijų, kiek dienų produktas išlieka kokybiškas.
Margučiai gali pakenkti ir suvartojus jų per daug
„Virtų kiaušinių nepatariama laikyti ilgiau kaip 2 paras kambario temperatūroje, o šaldytuve – ne daugiau kaip 3,“ – dalijasi „Maximos“ ekspertas. Pasak A. Polenino, šiomis dienomis kiaušiniai gali būti „prikelti naujam gyvenimui“ – jie puikiai tiks , paštetams ar bus subtilus priedas sriuboms, salotoms ir karštiems patiekalams.
Svarbu prisiminti, jog blogą savijautą gali nulemti ne tik pasenę kiaušiniai, bet ir jų perdozavimas. Maisto gamybos ekspertas skatina daugiau dviejų kiaušinių per dieną nevalgyti. Nors vis dar pasitaiko atvejų, kai švenčių metu lietuviai suvalgo po daugiau nei 8 virtus kiaušinius, laimė, ši tendencija po truputį nyksta.
Mišrainės ir salotos
„Mišrainės, salotos ir kiti apdoroti produktai ilgai netveria – jie gali būti patikimi vos porą dienų“ – teigia „Maximos“ ekspertas. Tačiau, kad produktai negestų ilgiau, specialistas rekomenduoja iš anksto jų nemaišyti – supjausčius laikyti atskiruose indeliuose ir sumaišyti tik prieš pat patiekiant.
Kepta mėsa
Laikas, kai į šaldytuvą įdėta kepta mėsa yra kokybiška, gali varijuoti. Štai paprasta kepta mėsa, laikoma šaldytuve, yra nepavojinga apie 3–6 paras, bet jei tai – su kažkuo maišytas ar įdarytas patiekalas, panašiai, kaip ir salotų, mišrainių ar troškinių, kokybė laikysis iki 2 dienų. Pasak „Maximos“ maisto gamybos departamento direktoriaus A. Polenino, iš mėsos maisto likučių galima paruošti šiupinį, pagaminti padažo pagrindą, mėsos likučiais papuošti picos padą – viskas priklauso nuo fantazijos ir asmeninio skonio.
Visgi, kad kiekvieną kartą nereikėtų sau sukti galvos dėl maisto likučių, specialistas pataria stengtis gaminti maisto tiek, kiek jėgos ir noras leis jo suvartoti. A. Poleninas dalinasi patarimu, kuriuo pats taip pat vadovaujasi: „Svarbiausia yra tinkamai įvertinti savo galimybes ir apskaičiuoti, kiek porcijų prireiks. Lietuviams yra būdinga gaminti daug daugiau, nei reikia švenčių stalui, tačiau tai negelbsti nei kišenės, nei sveikatos, nei laiko“, – atskleidžia „Maximos“ maisto gamybos departamento vadovas.