Saugokimės gyvūnų įkandimų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Baniūnienė informuoja, kad kasmet registruojamas nemažas besikreipiančių asmenų, kurie nukentėjo nuo gyvūnų, skaičius. Per septynis šių metų mėnesius Kaišiadorių rajone medicininės pagalbos dėl gyvūnų įkandimų ar įdrėskimų kreipėsi 35 asmenys. Daugiausiai gyventojų, t. y. net 29 nukentėjo nuo šunų, 5 – nuo kačių ir vienas rajono gyventojas nukentėjo nuo kiaunės. 8 asmenys buvo apkandžioti nežinomų šunų, kitų šunų šeimininkai – žinomi. Kaišiadorių rajone šunys apkandžiojo 9 vaikus.

Pasiutligė – mirtinai pavojinga liga

Vyriausioji specialistė Kristina Baniūnienė nori visiems priminti, kad pasiutligė – ūmi mirtina virusinė žmonių ir gyvūnų užkrečiama liga. Ši liga registruojama daugiau nei 150 pasaulio šalių. Pasiutligės infekcijos šaltinis dažniausiai būna gamtoje sergantys laukiniai gyvūnai, kurie atklysta į vienkiemius, kaimus, sodybas ir puola naminius gyvūnus, žmones.

Kaip užsikrečiama pasiutlige?

Žmonės užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną, nei per rūbus. Apkandžiojus veidą rizika susirgti pasiutlige didesnė, ligos simptomai pasireiškia greičiau.

Pasiutligės simptomai

Ligos eiga, jos inkubacinis periodas nuo įkandimo, apseilėjimo iki pirmų ligos požymių priklauso nuo to kurioje kūno vietoje yra įkandimas. Pavojingiausios vietos yra galva, kaklas, plaštakos. Inkubacinis periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Pirmieji požymiai panašūs į gripą: ima blogėti savijauta, skauda galvą, pakyla temperatūra, patinsta žaizda. Ligonis darosi irzlus, nemiega, jį kankina baimė. Atsiranda ir kitų simptomų. Yra skiriamos 2 tipinės pasiutligės formos: encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Paralyžinė forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti savaitę paskui pereina į komą ir baigiasi mirtimi.

Pasiutligės profilaktika

Norint apsisaugoti nuo pasiutligės reikia vengti kontakto su valkataujančiais, laukiniais gyvūnais. Jei vis dėlto įkando, apdraskė ar apseilėjo įtartinas gyvūnas nepulkime į paniką, pirmiausia padėkime patys sau skubiai tą vietą nuplaudami vandeniu su muilu. Esant galimybei reiktų dezinfekuoti žaizdos kraštus jodo tirpalu ar spiritu ir kuo greičiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Gydytojas įvertinęs galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, paskirs atitinkamą gydymą. Skiepai yra vienintelis profilaktikos būdas, kai apkandžioja sergantis arba nežinomas gyvūnas. Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės.

Atkreiptinas dėmesys, kad nuo 2006 m. mūsų šalyje pradėta vykdyti ir nuolat vykdoma laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija nuo pasiutligės. Jos metu visoje Lietuvos teritorijoje iš lėktuvų mėtomi jaukai su vakcina.

Kaišiadorių rajono savivaldybė 2015 m gegužės 28 d. administracijos direktoriaus  įsakymu Nr. V1-540 yra patvirtinusi gyvūnų laikymo Kaišiadorių savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietose taisykles. Šių taisyklių privalo laikytis visi asmenys. Taisyklių įgyvendinimą kontroliuoja seniūnijos.