Šventės karalienė – kruopa
Spalio 16 – oji – diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į tai, ką, kada ir kaip mes valgome. Ji minima siekiant informuoti visuomenę apie pasaulio maisto trūkumo problemą, netinkamą ir nesubalansuotą mitybą bei skurdą. Vienose šalyse jos tikslas – kovoti su badu, kitose – su prasta mityba ar išmetamo maisto kiekiu.
Minint Pasaulinę maisto dieną, Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykloje buvo organizuojamas renginys, kurio tikslas – skirti daugiau dėmesio sveikos mitybos įpročiams ugdyti. Juk žmogaus sveikatai ir gyvenimo kokybei sveika mityba yra bene svarbiausia. Renginio tema – „Šventės karalienė – kruopa“. Šventę organizavo profesijos vyr. mokytoja Dalia Šakienė. Pasak mokytojos Dalios, ji yra šios šventės krikštamotė ir tokias šventes organizuoja jau dvyliktus metus.
Ši diena buvo ypatinga. Literatų būrelio nariai (vadovė Rita Ivaškevičienė) paruošė stendą su įvairių kruopų pavyzdžiais ir aprašymais, vyko pokalbiai, diskusijos. Šventę vedė trečio kurso maisto ruošimo specialybės moksleivės Guoda ir Sandra. Jos priminė šventės prasmę, papasakojo, kokią naudą organizmui turi kruopos. Kruopa – unikalus geležies, kalcio ir kitų maistingų medžiagų šaltinis. Maistas, kurio sudėtyje yra kruopų, gerina nuotaiką, stimuliuoja smegenis ir skatina emocinę ištvermę. Šventės vedančiosios dar priminė, kad Pasaulinės maisto dienos metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į sveiką mitybą, kurią lemia trys pagrindiniai principai – nuosaikumas, įvairovė ir subalansavimas.
Mokyklos fojė stalai buvo gausiai padengti įvairių patiekalų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis – kruopa: avižiniai sausainiai, keksiukai, perlinių kruopų košės, mišrainės, įdarytos paprikos, grikių sausainiai, manų kruopų pyragai, apkepai, pyragėliai su ryžiais. Prie kai kurių patiekalų buvo padėta receptai. Grupių atstovai papasakojo, ką gamino, iš ko ir kaip. Kiti uždavė mįslę, kurią įminus buvo įteiktas prizas.
Direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Arvydas Pocius šventės dalyviams ir organizatoriams įteikė padėkos raštus. Jis paskatino moksleivius toliau domėtis sveika mityba.
Šventės pabaigoje visi turėjo galimybę degustuoti patiekalus, paskanauti mokytojų rinktų vaistažolių arbatų, pasikeisti patikusių patiekalų receptais. Džiugu, kad mokykloje ši šventė tampa vis populiaresnė ir į ją įsitraukia vis daugiau moksleivių ir mokytojų.
Žydronė Paškevičienė