„Užkeliauti“ Lietuvą ar klajoti po ją?
Rugsėjo 27-oji – Pasaulinė turizmo diena. Ta proga Vilniaus rajone, Ežeraičių kaime vyko puikus renginys – V-asis Lietuvos turizmo forumas, kurį organizavo Ūkio ministerija. Turizmo sektoriaus institucijų atstovai, politikai apžvelgė turizmo Lietuvoje pokyčius, vyko įdomios diskusijos darniojo turizmo tema. Renginį kūrybiškai vedė Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus vyr. specialistė Lidija Bajarūnienė kartu su VšĮ Politikos tyrimų ir analizės instituto direktoriumi Mariumi Ulozu.
Nors renginio pranešėjų statistiniai duomenys skirtingi, tačiau aišku viena – turizmo srautai Lietuvoje kasmet auga! Salės dalyvius gerokai išjudino emocingas Seimo nario, diplomato Antano Vinkaus pasisakymas, kuris teigė, jog turizmas – tai visų pirma, asmeniniai santykiai žmogaus su žmogumi, labai svarbu, ką ir kaip apie savo kraštą kalba atvykusį turistą pasitinkantys vietos gyventojai.
2017-ieji paskelbti Tarptautiniais darniojo turizmo metais, Lietuva yra Jungtinių tautų Pasaulio turizmo organizacijos narė ir atstovauja Europai šios organizacijos Darniojo turizmo komitete. Forume įteikti pirmieji Lietuvos darniojo turizmo apdovanojimai.
Ekonomistas Žygimantas Mauricas pastebėjo, kad didelė dalis kaimo turizmo sodybų neatspindi savo pavadinimo ir „nuėjo į balius“, kad „bumčikai“ kaime darosi garsesni nei mieste ir, norint surasti savaitgaliui tikrą šeimos poilsiui skirtą sodybą, reikia gerokai pavargti. Kaimo turizmo asociacijos ir Turizmo rūmų prezidentas Linas Žabaliūnas akcentavo, kaip svarbu, kad apgyvendinimo įstaigos teiktų momentinės rezervacijos galimybę, dalyvautų booking.com sistemoje, supažindino su Lietuvos statistika: Lietuvoje veikia 387 viešbučiai, 650 kaimo turizmo sodybų, 30 kempingų, virš 100 stovyklaviečių. Turizmas sukuria 5 proc. viso Lietuvos BVP.
Ūkio ministerijos Turizmo politikos skyriaus vedėjas Renaldas Čiužas supažindino su Lietuvos pozicijomis pasauliniame turizmo kontekste. Pvz., pagal sveikatos ir higienos vertinimą turizme Lietuvai skirta 2 vieta, pagal verslo kelionėms sukurtą aplinką – 53 vieta, o pagal valstybės dėmesį turizmui esam tik 91 pozicijoje iš 130 pasaulio šalių. Forumo dalyviams gražiai prisistatė visas ŪM turizmo politikos skyrius, pakvietė visus bendradarbiauti teikiant pasiūlymus turizmo politikos, teisės aktų tobulinimui.
Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė akcentavo bendradarbiavimo svarbą, kvietė savivaldybes padėti regionuose esančioms kavinėms, sodyboms išgyventi šaltąjį sezoną kuo labiau reklamuojant jas, iš užsienio atvykusiems svečiams rodytų vietos amatininkus, lankytinas vietas. Viešnia iš Slovėnijos, įstaigos „Slovenia green“ vadovė Jana Apih pristatė darniojo, ekologinio turizmo pasiekimus savo šalyje.
„Niekam neįdomios jūsų žvaigždutės“ – toks reklamos agentūros „McCann Vilnius“ strategijos vadovo Tomo Bartninko pranešimas abejingų nepaliko. Daugumai keliautojų neturi reikšmės ženkliukai, žvaigždutės, sertifikatai, jiems įdomu istorijos!! O istorijų kūrimas nieko bendra neturi su turtingumu. Lektorius pateikė pavyzdžius, kaip galima sulaukti sėkmės ne su milijoninėm investicijom, o tinkamai ir įdomiai pozicijonuojant produktą. Ar Jums nebūtų įdomu apsilankyti „Blogiausiame pasaulio viešbutyje”? O nulio žvaigždučių viešbutyje arba viešbutyje „niekas neįskaičiuota”? Istorija – tai, kas jaudina. Patys geriausi šalies, miesto ambasadoriai yra paprasti žmonės.
Po pietų forumo salė praretėjo, tačiau visi paskubėjusieji namo praleido pačią geriausią dalį – gidės Henrieta Miliauskienė ir Daiva Tankūnaitė jausmingai ir įtraukiančiai pristatė lėtojo keliavimo prasmę. Turinys ne vieną privertė susimąstyti, ar tikrai reikia kviesti „užkeliauti“ Lietuvą ir „surinkti“ visus 900 piliakalnių? Ar vis dėlto geriau klajoti neskubant ir leisti savo sielai sustoti ilgėliau vienoje vietoje, giliau pajusti? Gidės savo pristatymu atskleidė darniojo turizmo esmę. Ne apibrėžimais. O vaizdais ir palyginimais. Lėtieji miestai… Lėtasis turgus… Kantrūs pinigai… Pirmasis NESKUBĖJIMO festivalis… Turime būtinai susitikti pasikalbėti apie tai. Sekite mūsų informaciją http://turizmas.kaisiadorys.lt ir www.facebook.com/kaisiadorys
Giedrė Streikauskaitė
Kaišiadorių TVIC vadovė