Žaislai katėms – ne tik pramoga, bet ir pagalba rūpinantis katės fizine bei emocine būkle
Katės, lyginant su šunimis, yra pakankamai ramūs gyvūnai. Jos nėra labai aktyvios, o per dieną gali išmiegoti iki 15 valandų. Visgi katėms taip pat reikia dėmesio ir įvairių papildomų veiklų, kurios padėtų pasirūpinti jų fizine ir emocine būkle.
Katės iš prigimties yra medžiotojos, todėl net ir namuose gyvenančios bei į lauką neišleidžiamos katės turi medžiotojams būdingus instinktus. Būtent žaislai padeda sužadinti natūralius ir įgimtus medžiotojo įgūdžius – sekti, tykoti ir pulti savo auką, o šiuo atveju – žaislą. Tokie žaidimai padeda katėms kovoti su nuoboduliu, jos turi daugiau protinės ir fizinės veiklos.
Tuo tarpu šeimininkui kačių žaislai bei žaidimai su jomis yra būdas dar labiau suartėti su savo augintiniu, geriau jį pažinti. „Kartu su gyvūnu praleidžiamas laikas yra pamatas tarpusavio ryšiui, draugystei megzti,“ – sakė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė, VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ vadovė.
Interaktyvūs žaislai katėms
Filmuose, nuotraukose, net vaikiškose knygelėse vaizduojama, kaip katė žaidžia su siūlų kamuoliuku. Visgi dabar jau yra ir įprastų žaislų, tokių kaip kamuoliukai ar pelytės, alternatyvų – taip vadinamųjų interaktyviųjų žaislų, skirtų būtent gyvūnams. „Šie žaislai skatina gyvūno protinę veiklą, sumanumą, gerina uoslės įgūdžius. Žaidimai interaktyviais žaislais neretai trunka ilgiau, todėl gyvūnas daugiau laiko užsiima naudinga ir lavinančia veikla, jis išsikrauna ne tik fiziškai, bet ir protiškai“, – pasakojo Viltė Kunevičiūtė, „PetCity“ rinkodaros vadovė.
Anot pašnekovės, daugelį kačių žaislų galima pritaikyti visoms kačių veislėms ar amžiui – svarbiausia yra atsižvelgti į augintinio asmeninius poreikius ir pomėgius. Galbūt vieni mėgsta tik vaikytis žaislą, tuo tarpu kitiems būtinai reikia auką imituojančių elementų, pavyzdžiui plunksnelių, o dar kitiems žaislas nebus įdomus tol, kol nekvepės katžole.
Interaktyvūs žaislai išsiskiria tuo, kad neretai turi skirtingus sudėtingumo lygius, pagal augintinio sugebėjimus. Pavyzdžiui, skanėstus slepiantys interaktyvūs žaislai turi kišenėles ar skyrelius, kurie gali būti uždaromi.
Sudėtingėjant lygiui, tokių kišenėlių ir skyrelių gali būti vis daugiau, jie gali būti uždaromi ir atidaromi skirtingais būdais ar judesiais. Sulig kiekvienu nauju lygiu katei reikia vis labiau pasukti galvą, kaip iškrapštyti gardžiai kvepiantį skanėstą, t. y. kaip atidaryti reikiamą skyrelį.
Žaislai katėms – ką pasirinkti?
„Svarbiausia yra žaislų kokybė ir saugumas augintinio sveikatos atžvilgiu. Taip pat kiekvienas augintinis namuose turėtų turėti bent keletą skirtingo tipo žaislų – tai padeda išvengti monotonijos ir sukuria palankią aplinką gyvūno kasdieniniams poreikiams“, – teigia V. Kunevičiūtė.
Siekiantiems užmegzti artimą ryšį su augintiniu, pašnekovė rekomenduoja įsigyti meškerės tipo žaislą arba žaislą su lazdele. Tokiems žaislams būtinas šeimininko įsitraukimas, todėl žaidimų metu jis visada bus kartu su augintiniu.
Jeigu augintinis dažnai būna vienas namuose, patariama įsigyti keletą skirtingo tipo interaktyviųjų / išmaniųjų žaislų. Pavyzdžiui, pastatomą lazerinį žaislą, kuris nukreipia lazerio šviesą nenuspėjama kryptimi.
Šiam žaislui nereikalinga šeimininko priežiūra, todėl palikus augintinį su tokiu žaislu vieną, šeimininkas kurį laiką gali būti ramus, jog jo augintinis turės smagios ir fizinę veiklą skatinančios veiklos. Kitas galimas variantas – išmanusis žaislas su paslėptais skanėstais, kuris lavina augintinio protinę veiklą ir sumanumą.
Pasak V. Kunevičiūtės, populiarūs yra tiek minkšti žaislai su džiovinta katžole, tiek skanėstus slepiantys interaktyvūs žaislai ar judrumą skatinantys elektroniniai žaislai, pavyzdžiui, lazeriai, judančios pelės.
Žaislą galima pasidaryti ir patiems
Jeigu yra laiko kūrybai, žaislus galima pasidaryti ir patiems, namuose. „Pavyzdžiui, daugelis kačių dievina katžolės aromatą, todėl nusipirkus džiovintos katžolės galima pasigaminti minkštą žaislą, kurio vidus būtų užpildytas šia žole. Užtenka turėti tvirtos medžiagos atraižą ir vidinį kamšalą“, – pasakojo V. Kunevičiūtė.
Kates, kaip ir šunis, galima išmokyti tam tikrų komandų. Pavyzdžiui, atnešti žaisliuką, duoti „labas“, „gulti“ ir daugybę kitų. Tai ne tik skatina gyvūno protinę veiklą, užimtumą, bet ir kuria artimą ryšį su šeimininku.
„Taip pat pastebime, kad šeimininkai vis dažniau kates pasiima į žygius – kopia su jomis į kalnus, plaukia valtimis ar užsiima kitomis aktyviomis veiklomis. Tad jeigu šeimininkas jaučia, kad katei patinka nuotykiai gamtoje, galima pradėti mokyti gyvūną eiti su pavadėliu ar pratinti jį prie kitų aktyvaus laisvalaikio atributų, pavyzdžiui, kelioninės kuprinės ar krepšio, ar netgi gyvūnams skirto miegmaišio”, – vardijo V. Kunevičiūtė.
VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ vadovė taip pat atkreipė dėmesį į kintantį požiūrį į kates: „Jei anksčiau manyta, jog šuo yra tas gyvūnas augintinis, su kuriuo galima žaisti, kuris bus ištikimas palydovas kelionėse ar kitose veiklose, tai pastaruoju metu vis daugiau žmonių į savo veiklas aktyviai įtraukia ir kates. Žinoma, su konkrečiai rūšiai būdingomis išlygomis, vis dėlto su kiekvienu augintiniu galima rasti bendrą kalbą ir užsiėmimą, nes kiekvienam reikia aktyvios veiklos ir pramogų. Tad tereikia būti atidiems, domėtis savo gyvūnu ir jo kūno kalba ir netruksite pamatyti, jog su katinu įmanoma labai įdomi bendrystė ir daugybė tiek gyvūnui, tiek šeimininkui smagių veiklų.“