Gripas į patalus guldo ir kaišiadoriečius – gripo epidemija jau visai šalia

Visoje šalyje, kaip ir kiekvienais metais, gyventojus į patalus guldo prasidėjusi gripo epidemija.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog sergamumas gripu visoje Lietuvoje padidėjo beveik trečdaliu. Šiuo metu gripo epidemija paskelbta 14 savivaldybių: Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Visagino miesto savivaldybėse ir Jonavos, Varėnos, Prienų, Švenčionių, Zarasų, Kėdainių, Šalčininkų, Radviliškio, Širvintų, Šilalės rajono savivaldybėse.

Ketvirtąją šių metų savaitę (2017 m. sausio 23-29 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 135,5 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 124,28 atv./10 tūkst.  gyventojų.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 4-ąją savaitę registruotas Šiaulių administracinėje teritorijoje, o didžiausias – Kauno ir Panevėžio administracinėse teritorijose.

Ketvirtąją 2017 metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldyti 185 asmenys. Iš jų – 31 vaikas iki 2 metų amžiaus, 109 asmenys iki 17 metų, kiti suaugusieji. Septyni asmenys gydyti intensyviosios terapijos skyriuje. Daugiausiai sergančiųjų buvo Kauno ir Vilniaus apskrityse.

2016-2017 m. gripo sezono metu užregistruoti 3 mirties nuo gripo atvejai.

Kaišiadorių rajone sergančiųjų gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis atvejų skaičius taip pat auga ir jau visai nedaug trūksta iki epidemijos lygio.

Ketvirtąją šių metų savaitę Kaišiadorių rajone sergančiųjų gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis atvejų rodiklis pasiekė 99,49 atv./10 tūkst. gyventojų.

Sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atv./10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

sergamumas gripu Kaišiadorių rajone

Kaip užsikrečiama gripu ir kokie pagrindiniai gripo infekcijos simptomai?

Gripo virusas gali plisti trimis pagrindiniais būdais: tiesioginiu (kai infekuotas asmuo nusičiaudi kitam tiesiai prie akių, nosies ar burnos), oro lašeliniu ir nuo rankos į burną, nosį ar akis (nuo užterštų paviršių ar tiesiogiai paspaudžiant rankas).

Žmogus, užsikrėtęs gripo virusu, suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Kaip gydytis, jeigu susirgau gripu?

Pajutus pirmuosius gripo simptomus rekomenduojame kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Dažniausiai gydymui yra naudojami antivirusiniai vaistai, kurie gali padaryti lengvesnius ligos simptomus ir padėti greičiau pasveikti.

Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

Todėl rekomenduojama:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinti patalpas;
  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.