Pavasaris – tinkamiausias metas išsitirti šulinių vandenį

Nėščios moterys ar asmenys, auginantys kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, gali nemokamai išsitirti maistui naudojamo šachtinio vandens kokybę. Apie maistui naudojamą šachtinio šulinio vandenį reikia informuoti savo šeimos gydytoją, kuris pateiks specialios formos pranešimą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM, Kauno departamento Kaišiadorių skyriui, kuris nemokamai organizuos vandens mėginių paėmimą ir ištyrimą dėl azoto grupės junginių.

2018 metais buvo organizuota 10 sachtinių šulinių vandens cheminių tyrimų azoto grupės junginių (nitritų ir nitratų) kiekiui nustatyti. Dviejuose mėginiuose buvo nustatytas padidintas nitratų kiekis (Rumšiškių sen., Rumšiškių mstl. ir  Palomenės sen., Beloniškių k.).

Cheminė tarša geriamajame vandenyje yra ypač pavojinga kūdikiams ar besilaukiančioms moterims. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti.

Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, net skaidriausiai atrodantis vanduo gali būti užterštas nitratais. Šių cheminių medžiagų iš šulinio vandens nepavyksta pašalinti nei virinant, nei filtruojant daugeliu buitinių vandens filtrų. Todėl visiems gyventojams kiekvienais metais rekomenduojame išsitirti savo šachtinių šulinių vandenį, jeigu jį geria ar (ir) vartoja maisto ruošimui.