Prasideda maudymosi sezonas: kur pasitikrinti maudyklų vandens kokybę?

Šalyje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d.

Kaišiadorių r. sav. įteisintos 8 maudyklos – Neprėkštos, Statkūniškės, Žaslių, Kiemelių, Vilūnų, Kalvių ežerų, Girelės ir Ščebnicos tvenkinių. Visuomenės sveikatos biuras kartu su Nacionaline visuomenės sveikatos laboratorija maudymosi sezono metu stebi vandens telkinių, naudojamų visuomenės poreikiams, vandens kokybę. Vandens kokybės tyrimai pradedami, likus 10 dienų iki maudymosi sezono pradžios, šiemet maudyklų vandens tyrimų pirmieji mėginiai paimti 2023 m. gegužės 25 d. Tyrimai reguliariai atliekami pagal iš anksto sudarytą tyrimų planą, patvirtintą Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, t. y. kartojami kas dvi savaites birželio, liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais iki rugsėjo 15 d.

Nustačius, kad vanduo neatitinka higienos reikalavimų, turi būti atliekami papildomi tyrimai. Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles.

Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus (HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“), žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000 vienetų 100 ml vandens. Vykdant stebėseną, siekiama kurti saugesnę aplinką, laiku informuojant gyventojus apie padidėjusią taršą. Tyrimų rezultatai reguliariai skelbiami visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje (www.kaisiadorysvsb.lt),Kaišiadorių rajono savaivaldybės visuomenės sveikatos biuro Facebook paskyroje ir stenduose, įrengtuose prie maudymosi vietų.

Primename, kad, nors vandens kokybė atitinka higienos normos reikalavimus, nepatariame maudytis „žydinčiame“ vandenyje, ypač alergiškiems žmonėms. Dažniausiai vanduo pradeda „žydėti“ liepos pradžioje. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų, vandens „žydėjimo“ laikotarpis gali keistis. Jeigu nusprendėte maudytis „žydinčiame“ vandenyje ir pastebėjote pirmuosius alergijos požymius, daugiau nebesimaudykite šiame vandenyje.

Jei vanduo yra užkrėstas žarninėmis lazdelėmis ar žarniniais enterokokais, gresia žarnyno infekcija, todėl maudantis reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Užterštas vanduo taip pat gali sukelti akių bei ausų infekcijas. Maudymasis tokiame vandenyje ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms.

Norint sumažinti vandens taršą, poilsiautojai turėtų laikytis tvarkos, asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Taip pat  nepatariama maudytis po smarkių liūčių. Vandens užterštumas labiau padidėja per karščius, nes paspartėja bakterijų dauginimasis vandenyje, vanduo nespėja išsivalyti – į vandenį išskiriama toksiškų ir pavojingų žmogaus sveikatai medžiagų apykaitos produktų.

Primename pagrindines taisykles, kurių turėtumėte laikytis, kad išvengtumėte nelaimingų atsitikimų prie vandens:

  • Niekada neikite į vandenį apsvaigę nuo alkoholio ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų. Apsvaigęs žmogus neadekvačiai reaguoja į aplinką, pervertina savo galimybes.
  • Jei vandens telkinyje yra plūdurai arba kitoks maudymosi ribų ženklinimas, neplaukite toliau, nei pažymėta plūdurais ar ženklinimu.
  • Atvykę prie vandens telkinių su vaikais, nepalikite jų be priežiūros, nuolat juos stebėkite.
  • Neplaukiokite vieni. Jei pradėtumėte skęsti, kartu plaukiantis žmogus galėtų jums padėti.
  • Neplaukiokite iškart po valgio ir kramtydami maistą.
  • Jei kaitinotės saulėje, niekuomet staiga nešokite į vandenį.
  • Į nepažįstamą ar seklų vandens telkinį iš pradžių visada reikia bristi, o ne nerti ar šokti.

Reguliariai atnaujinamą informaciją apie maudyklų vandens kokybę Kaišiadorių r. sav. rasite čia: https://cutt.ly/VJhSdlt.

Daugiau: maudymosi kostiumėliai